GeriGündem Bakan Çelik: Sloganımız herkese eğitimdir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Çelik: Sloganımız herkese eğitimdir

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ”Bizim eğitimsizliğin sonucuna katlanmak gibi bir lüksümüz olamaz. Onun için sloganımız herkese, her yerde, her zaman eğitimdir” dedi.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü arasındaki, çocuk yuvalarındaki bakıcı annelerin eğitimine ilişkin ”Eğitimde İşbirliği Protokolü”nü törenle imzaladılar.
MEB Başöğretmen Salonu'nda gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Çelik, Almanların “Ya eğit ya da katlan” sözünü hatırlatarak, ”Bizim eğitimsizliğin sonucuna katlanmak gibi bir lüksümüz olamaz. Onun için sloganımız herkese, her yerde, her zaman eğitimdir” dedi.

Anayasa'da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sosyal bir devlet olduğunun ifade edildiğini kaydeden Çelik, ancak Türkiye'de sosyal devletin tam anlamıyla oturmadığını, hükümetleri döneminde bunun ilk kez sadece Anayasa'da bırakılmayarak uygulanmaya çalışıldığını söyledi.

Bu anlamda birçok sosyal destek ve dayanışma projesinin hayata geçirildiğini anlatan Çelik, “Bizde sosyal bir millet var. Yaşanan ekonomik krizlerde Arjantin olmamamızın sebebi bizde yardımlaşmayı ve dayanışmayı bilen sosyal bir millet olmasıdır” diye konuştu.

En tehlikeli insanın kaybedecek bir şeyi olmayan insan olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:
“Eğitimden, sosyal güvenceden mahrum bırakılmış, ailenin ve toplumun dışına itilmiş genç, erkek ya da kız olsun fark etmez, sokakta rasgele dolaşan bir kaplandan, bir aslandan daha tehlikelidir. Kapkaç olaylarının artmasıyla birlikte Bakanlar Kurulu'nda ilgili bakanlıklarla bir heyet oluşturduk ve bu vesileyle bütün çocuklarımızı kötü ve zararlı alışkanlıklardan nasıl koruyabiliriz, aileleri bu konuda nasıl duyarlı hale getirebiliriz, sokakta yaşamak, çalışmak zorunda kalan çocuklarımızla ilgili daha ne yapabiliriz sorularına cevap arıyoruz. Bu konuda çok iyi çalışmalar yapıldı. Daha da yapılacak çalışmalar var. İlgili bakanlıklarla işbirliği yapmak, bazı projeleri gerçekleştirmek, bu konuda asla kurumsal taassup içerisinde olmamak bizim şiarımızdır.”

“VALİ BABA İFADESİNİ DOĞRU BULMUYORUM”

Çeşitli illerde okulları, çocuk yuvalarını valilerle birlikte ziyaret ettiklerinde çocukların, “Vali baba geldi, müdür baba geldi” dediklerini belirten Çelik, “Ben bu ifadeyi doğru bulmuyorum. Bu çocuklara yapmacık şekilde bunları aşılamanın bir anlamı yok. Vali baba bu çocuklara babalık yapacaksa, ismiyle değil, şefkatiyle, sevgisiyle, ilgisiyle, onlara insan sıcaklığını hissettirerek yapsın. Resmi bir hava içerisinde baba, anne lafı çok sevecen gelmiyor” diye konuştu.

Çelik, bakıcı annelerin eğitilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Malatya olayı çok talihsiz bir olay ve bütün Türkiye'nin gündemine bırakın çocuk bakıcısı olmayı, gardiyan bile olamayacak bazı insanları getirdi. Gardiyan bile mahkumlara karşı müşfik olmak zorundadır. O zaten cezasını çekiyor. Sayın Bakan o zaman meseleye el koydu. Bu konuda birçok düzenleme yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.” dedi.
Çelik, daha sonra Devlet Bakanı Çubukçu'ya teşekkür ederek, protokolün hayırlı olması dileğinde bulundu.

DEVLET BAKANI ÇUBUKÇU

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da tüm dünyada ulusal eğitimin bir parçası olan kız çocuklarının eğitiminin bakanlılar ve ilgili kuruluşlar arasındaki işbirliği ile yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Eğitime verilen önemin bizi AB üyeliğine daha fazla yaklaştırdığını görüyoruz. Yuvalarda kalan çocuklarımıza annelik yapan, onlarla en yakın ilişkiyi kuran bakıcı annelerin eğitimine yönelik bu işbirliği bizim açımızdan, çocukların gelişimi ve geleceğimiz açısından çok önemlidir. Bu işbirliğinin gelişerek devam edeceğini düşünüyorum. Sadece fiziki şartlar yeterli değil, bu çocukların içine insan sevgisini koyamadığınız, insan olarak topluma kazandıramadığınız sürece bir anlamı olmaz. Çocukların çarşafları eski olabilir, ama ben yüzlerinde mutluluk görmek istiyorum. Bunu sağlamak için imzalanacak bu protokolün hayırlı olmasını diliyorum.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle