Gündem Haberleri

  Bakan Aydın: Gereken tedbirlerin hemen alacağız

  Hürriyet Haber
  22.10.2005 - 13:10 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İzmir'de 17 Ekim Pazartesi gününden itibaren meydana gelen depremlerde zarar gören vatandaşların sıkıntılarının giderilmesi ve rahat ettirilmeleri için gereken tedbirlerin hemen alınacağını söyledi.

  Aydın, İzmir Valisi Köksal'ı makamında ziyaret ederek, bilgi aldı. Kendisinin Başbakan Erdoğan ile Pakistan'da olduğunu ve sabaha karşı Ankara'ya geldiğini belirten Aydın, “Gönlümüz burada kaldı. Devamlı temas halinde olup, saat saat bilgi aldık” dedi.

  Sel ve kasırga gibi afetlerin tahmin edilebileceğini, ancak depremin tahminin zor olduğunu ifade eden Aydın, İzmir'in küçük depremlere alışkın olduğunu belirtti. “İnşallah büyüğü olmaz” diyen Aydın şöyle konuştu:
  “Vatandaşların sıkıntılarının giderilmesi hükümet için zorluk teşkil etmeyecektir. Vatandaşlarımızın sıkıntısının giderilmesi ve rahat ettirilmesi için gereken tedbirleri hemen alacağız. Kış gelmeden önce arzu edilen talepler yerine getirilir. Kimsenin endişesi olmasın. Ne gerekiyorsa yapacağız. Bizim gibi deprem kuşağındaki illerin dikkatli olması gerekiyor. Evlerimizi belli standartlara göre yapmamız gerekiyor.
  Bu depremler aslında korkulacak deprem değil. Yapıyı sağlam tutmazsanız küçük depremler bile korkutur. Deprem kuşağında olan ve olmayan yerlerde binaları sağlam tutmamız lazım. Binaları sağlam yaparsak, kurtarma anında ulaşılabilmeyi düşünerek şehirlerimizin planını ve programlarımızı yaparsak bu tip şeylere karşı daha hazırlıklı oluruz.”

  -VALİ KÖKSAL'IN KONUŞMASI-

  Vali Oğuz Kağan Köksal da 17 Ekim'den itibaren meydana gelen depremlerle ilgili Bakan Aydın'a bilgi verdi.
  İlk depremin ardından 1000'in üzerinde, son büyük depremin ardından da 649 adet artçı sarsıntının meydana geldiğini ifade eden Köksal, 21 Ekim'deki depremden sonra meydana gelen artçı sarsıntıların, daha stabil ve dengeli olduğu, enerjinin boşaldığı yönünde bilimadamlarının düşünceleri olduğunu söyledi.
  Köksal, İzmir'de 477 arama kurtarma ekibinin 2 bin 664 personeliyle hazır beklediğini ifade ederek, Bayındırlık İl Müdürlüğü'ne ait 46 ekibin, kamu ve vatandaşlardan gelen taleplere göre binaları kontrol ederek ön hasar tespiti yaptıklarını belirtti.
  Seferihisar'da 2 okul ve 2 caminin hasarlı olduğunun tespit edildiğini, şahıslara ait binalardan 82'sinin oturulamaz hasarlı, 152 binanın da oturulabilir hasarlı olduğunun belirlendiğini kaydeden Köksal, şu bilgileri verdi:
  “Urla'da yapılan incelemede 9 resmi bina oturulabilir hasarlı, özel binalardan 13'ü oturulamaz hasarlı, 32'si de oturulabilir hasarlı
  çıktı. Ekipler, metropoldeki 4 binanın oturulamaz hasarlı, 14 binanın
  da oturulabilir hasarlı olduğunu bildirdi.
  Seferihisar'daki bir kooperatif büyük hasar görmüş. Buradaki 13 aile, Milli Eğitim Vakfı Misafirhanesi'ne yerleştirildi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'ndan Seferihisar için 100 milyar liralık ödenek talep ettik. Bu parayla vatandaşlara kira yardımı yapmayı amaçlıyoruz. Fon'dan, Urla için de para talebimiz olacak.”
  Vali Köksal, depremle ilgili hazırlanan dosyayı, Bakan Aydın ile birlikte CHP İzmir milletvekilleri Türkan Miçooğulları ve Bülent Baratalı'ya da verdi.
  Bakan Aydın daha sonra incelemelerde bulunmak üzere Urla'ya gitti.
  (AA)
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı