Gündem Haberleri

  Bakan Atalay: Yaşar Kemal'le görüştüm

  DHA - ANKA
  18.08.2009 - 11:02 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay "Kürt açılımı" için yaptığı görüşmeler sırasında dün ünlü yazar Yaşar Kemal ile evinde 2 saat süren bir görüşme yaptığını açıkladı.

  DİSK’in İstanbul’daki genel merkezini ziyaret eden Atalay görüşmeler sonunda gittiği çevrelerden konuyla ilgili hazırlanmış dosyalar aldığını söyledi.

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kürt sorununun çözümü için hemen etki gösterecek reçetelerin çıkmasının mümkün olmadığına dikkat çekerek sabırlı olunması gerektiğini vurguladı.

  Atalay, Kürt sorununun çözümü için demokratik açılımlar konusundaki temaslarını İstanbul’da DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’ye yaptığı ziyaretle sürdürdü. Görüşmenin ardından açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Çelebi, Kürt sorununun AKP’nin değil Türkiye’nin sorunu olduğunu, bu soruna hep beraber çözüm üretmek gerektiğini vurguladı. “Devlete küsülmez, devlet bizim devletimiz, ülke bizim ülkemiz” diyen Çelebi, sorunun çözümü konusunda herkesin katkı sağlaması gerektiğini kaydetti. Anayasa değişikliği başta olmak üzere diğer demokratik açılımların ele alınması görüşlerini Bakan Atalay’a ilettiklerini bildiren Çelebi, şunları söyledi:

  “Temel yaklaşımlarımız, o bölgedeki sorunun aşılması konusunda, Kürt kimliğinin sorunun bir tıkanma noktasından çıkartılarak herkesin barış içinde yaşayacağı alanların yaratılması, demokratikleşmenin o konuda yaratılması gerekiyor. Orada bölgesel, yalnız o bölgenin değil, tüm Türkiye’nin demokratikleşmesi adına yapılacak adımlar var, o adımların atılması gerekiyor. Ekonomik alanda atılması gereken adımlar var.”

  Çelebi, çözüm konusundaki görüşlerini anlatan bir dosyayı da Atalay’a sunduklarını açıkladı.

  Çelebi’nin ardından konuşan Bakan Atalay da sorunun tüm Türkiye’nin sorunu olduğunu belirterek “Paylaşarak, ortak çaba sarf ederek bu sürecin önündeki engelleri, önleyici yaklaşımları, hatta provokatif yaklaşımları giderebiliriz” dedi. Dün akşam Yaşar Kemal’i ziyaret ettiğini ve kendisiyle 2 saat görüştüğünü açıklayan Atalay, destek ve katkısı için Yaşar Kemal’e teşekkür etti.

  Atalay, sorunun çözümünün uzun bir süreçte sağlanacağına dikkat çekerek şöyle konuştu:

  “Öyle kolay, hemen reçetelerin çıkacağı falan bir alan değil arkadaşlar. Derin yaralar açmış, uzun yıllar sürmüş... Ve onu bilerek, bütün kavramları iyi kullanarak ve bu yaraları almış, derinden yaşayan toplumumuzun her kesimini işin içine katarak, onlara anlatarak, onların desteğini alarak mesafe alacaksınız. Biraz sabırlı olmak gerekiyor.”  

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı