Gündem Haberleri

  Bakan Aksu'ya 10 bin polis soru önergesi

  Hürriyet Haber
  22.03.2005 - 15:13 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü, 10 bin polis memuru alımı sırasında, İlahiyat mezunlarının gündeme gelmesinden kaygı duyduğunu belirterek, Bakan Aksu’ya soru önergesi verdi.

  Ülkü, "gelişen bilim ve teknolojiye daha kolay uyum sağlayabildikleri" gerekçesiyle 10 bin üniversite mezunu polisin alınması için hazırlanan tasarının Genel Kurul gündeminde olduğunu anımsatarak, Aksu’ya, "Emniyet, teşkilatın gereksinimi olan personele ’gelişen bilim ve teknolojiye daha kolay uyum sağlayabilme’ yeteneğini neden kazandıramamaktadır?" diye sordu.

  Hakkı Ülkü, geçmişte MGK toplantılarında Emniyet örgütü içindeki yasa dışı oluşumların görüşülmesinin ülke güvenlik ve asayişinin kimlerin kontrolünde olduğu konusunda kaygı yarattığını anlattı. Ülkü, "Gündemdeki tasarı yasalaşırsa, partizanlığın ve kadrolaşmanın aracı olarak kullanılmasından, kamu düzeninin olumsuz yaralar almasından endişe etmekteyiz. Bilindiği gibi 1977 yılında 2’nci MC Hükümeti döneminde de böyle bir kadro alınmış ve bol miktarda Yüksek İslam Enstitüsü mezunu polis örgütüne katılmıştı" dedi. Yüksek İslam Enstitüsü mezunu olup bugün polis olarak çalışanların kaç kişi olduğu ve hangi görevlerde bulunduğunu soran Ülkü, "Emniyet örgütümüzün hangi meslekten kaç personele ihtiyacı vardır? Bunun planlaması yapılmış mıdır? Polis eğitimi için kapsamlı ve uzun vadeli bir personel planlaması yapılmakta mıdır?" diye sordu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı