GeriGündem Bakan Akdağ'dan salgın açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Akdağ'dan salgın açıklaması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Vatandaşın acil müracaatlarında, yoğun bakım gerektiren durumlarında bir şekilde para talebiyle kim mağdur ederse, biz kesinlikle buna müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Akdağ, Bahçelievler'de yaptırılan Fevzi Çakmak Sağlık Ocağı'nın açılışından önce gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bakan Akdağ, vücudunda yanıklar bulunan bir çocuğun özel bir hastaneye kabul edilmemesiyle ilgili bir soru üzerine, son 5 yılda yeni doğan yoğun bakım yatak sayılarında ve yetişkin yoğun bakım yatak sayılarında, ayrıca yanık yoğun bakım yatak sayılarında çok büyük gelişmeler sağlandığını, ancak buna rağmen zaman zaman sistem içerisinde yanlış uygulamalardan dolayı veya uygulayıcıların yanlış uygulamalarından kaynaklanan mağduriyetlerin oluştuğunu söyledi.

Bu konuda hem Başbakan'ın talimatları bulunduğunu, hem de kendisinin hassasiyeti olduğunu ifade eden Akdağ, bu gibi yanlışlıklar olduğu takdirde bunun üzerine ısrarla gidildiğini ifade etti.

Yakın geçmişte 2 tane yanık vakası olduğunu anımsatan Akdağ, bunlardan birinin Gebze Hastanesinde başlayan yanlış uygulamanın sonucu olduğunu, buradaki nöbetçi sorumlu hekimin açığa alındığını ve soruşturma başlatıldığını söyledi.

İstanbul'daki ikinci olayla ilgili olarak da özel hastaneye 5 gün poliklinik hizmetlerinden men cezası verildiğini kaydeden Akdağ, şöyle konuştu:
“Burada önemli bir hususu ifade etmek istiyorum. Şu anda yürürlükte olan kanunlara, yönetmeliklere ve genelgelere göre, bir özel hastane de tıpkı kamu hastanesi gibi kendisine müracaat eden bir acil hastayı para istemeden kabul etmek, müdahalelerini yapmak, hastanın yoğun bakımı gerekiyorsa da bu bakımı yapmak zorundadır. Türkiye'deki özel hastanelerle ilgili kanunlar, yönetmelikler bunu açıkça ifade etmektedir. Şunu bütün vatandaşlarımız bilmeliler; vatandaşın acil müracaatlarında, yoğun bakım gerektiren durumlarında bir şekilde para talebiyle kim mağdur ederse, biz kesinlikle buna müsaade etmeyeceğiz. Bundan sonra da bu meselelerin üzerine ısrarla gitmeye devam edeceğiz.”

“Men cezası verilen hastaneye getirilen bir yaralının, burada gerekli bakımın yapılamadığından dolayı hayatını kaybettiği şeklinde haberler çıktı. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?” diye sorulan Akdağ, “Kapatmayla ilgili bir kişinin öldüğü şeklindeki ifade, şu günkü bilgilerimiz dahilinde doğru değil. Soruşturma devam ediyor. Çünkü hastanenin poliklinik hizmetlerinden men edilmesi, kendisine gelen bir acil hastaya ilk müdahaleyi yapmaması anlamına gelmez. Kaldı ki olayın olduğu sırada, orada bu kapatmadan dolayı bir tedbir olmak üzere ambulansımız hazır bulunduruluyor. Gerekli müdahaleler yapılıyor, ama olayın ağırlığından dolayı vatandaşımız hayatını kaybediyor” diye konuştu.

Bakan Akdağ, bu olayla ilgili soruşturmanın hassasiyetle sürdüğünü ifade etti.

Recep Akdağ, Yargıtay Başkanlar Kurulu Bildirgesi'ne ilişkin soruyu da “Bu meseleyle ilgili söylenmesi gereken hususu, hükümet sözcümüz sarih ve veciz bir şekilde ifade ettiler. Benim de söyleyeceklerim o doğrultudadır” diye cevapladı.

AKSARAY'DAKİ OLAY

Akdağ, Aksaray'daki kusma ve ishal vakalarına ilişkin de “Aksaray ilimizde su kaynaklı bir bulaşmanın olduğunu tespit ettik. Bu olayın ilk ortaya çıkmasıyla ilgili bir durum. Daha sonraki vakaların büyük bir çoğunluğu sudan bulaşan vakalar değil” dedi.


Bakan Akdağ, bulaşma etkenleri içinde “nerovirüs” diye bir virüsün tespit edildiğini, bu virüsün çok ağır hastalık yapmamakla birlikte çok bulaşıcı olduğunu ifade etti.

Vatandaşların böyle durumlarda el hijyenine çok daha özen göstermesi gerektiğini vurgulayan Akdağ, konuyla ilgili bilimsel bir heyet oluşturulduğunu ve bunun gerekli çalışmalarını yaptığını kaydetti.

Son günlerde görülen kene vakalarıyla ilgili bir soru üzerine de Akdağ, bu konuyla ilgili olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile çok ciddi bir çalışma yürüttüklerini belirterek, riskli bölgelerde Sağlık Bakanlığının bir sprey dağıttığını söyledi.

Bu konuda vatandaşın uyanık olmasının önemli olduğuna işaret eden Akdağ, kendisine bir şekilde kene yapışan kişinin bunu dikkate almasını, önemsemesi ve bir sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini kaydetti.

SİGARA YASAĞINA DESTEK

Sigara yasağına ilişkin soru üzerine de Akdağ, “Sigara yasağı konusunda en sevindirici husus; vatandaşımızın böylesi kapsamlı bir kısıtlamaya çok büyük uyum göstermiş olmasıdır” dedi.


Basına bilgilendirici yayınları için, halka da duyarlılığı için teşekkür eden Bakan Akdağ, yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türk halkının yüzde 85-90'ının bugünkü uygulamalara taraftar olduğunun görüldüğünü söyledi.


Recep Akdağ, yasayla ilgili kafa karışıklığının zaman içinde çözüleceğini sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle