Gündem Haberleri

Bahreynli protestocular ne talep ediyor?

Reuters
16.02.2011 - 14:19 | Son Güncelleme:

Bahreyn’de bu hafta başlayan hükümet karşıtı gösteriler, güvenlik güçlerinin Şii topluluklar ve muhalefet yanlılarına karşı sert önlemler almak zorunda bıraktı.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

 

Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) arasında bulunmayan, ABD Donanması’nın Beşinci Filosu’na ev sahipliği yapan Bahreyn, Sünni Müslüman El Halefi hanedanlığı tarafından yönetiliyor. Sadece 1.3 milyon nüfusa sahip olan ve sürgüne yollanan kişilere ev sahipliği yapan ada ülkesinin başında, Kral Şeyh Hamid bin İsa El Halife var.

 

Bahreyn’deki hükümet karşıtı protestocular ve muhalefetin ayaklanmasına neden olan sebepler ve muhalefetin talep ettiği reformlar şöyle:

 

Şİİ ÇOĞUNLUK

 

-       Bahreynli Şiilerin birçoğu, konut ve sağlık sektörüyle hükümet bürolarında iş bulmak konusunda ayrımcılıkla karşı karşıya kaldıklarını öne sürüyor. Bu konudaki memnuniyetsizlik 1990’lardan beri dile getiriliyor.

 

-       10 yıl önce yapılan yeni anayasa düzenlemesi ve parlamento seçimleri, Şii’lerin kaygılarını bastırdı. Ancak son yıllarda, Şii’lerin parlamentonun kısıtlı nüfuzundan rahatsız olması, gerginliği yeniden artırdı.

 

-       Şiilerin ana muhalefet grubu Wefaq, Ekim ayında yapılan seçimlerde, meclisteki 40 sandalyeden 18’ini kazandı. Wefaq, parlamentoda Sünni İslamcı gruplarla ve laik Waad partisiyle çatışma halinde.

 

-       Şii çoğunluk, hükümetin Bahreynli olmayan Araplara orduda mevki, ulusal güvenlik hizmetlerinde görev ve vatandaşlık vermeyi kesmesini istedi. Bu şekilde, ülkedeki demografik dengeyi korumak istiyor.

   

-       Güvenlik güçleriyle Şii protestocular arasında yaşanan çatışmalar, son bir yılda daha da arttı.

 

GENÇLERİN MUHALEFETİ

 

-       Bahreynli aktivistler, 14 Şubat’ta Bahreyn’in dört bir yanında barışçı gösterilere başlayacaklarını ve talepleri karşılanana dek gösterilere devam edeceklerini belirtti.

 

-       Aktivistler, Bahreyn’in idare ve yönetim sisteminde değişim ve reform yapılmasını istiyor.

 

Aktivistlerin başlıca talepleri ise şöyle:

 

-       2002’de hazırlanan anayasanın feshedilmesi,

 

-       Uzmanlar ve hem Şii hem de Sünni mezheplerden gelen katılımcıların oluşturacağı bir konseyle yeni anayasa yapılması,

 

-       Tüm siyasi suçluların ve aktivistlerin serbest bırakılması ve işkence iddialarının soruşturulması,

 

-       İfade özgürlüğünün sağlanması, gazetecilerin ceza mahkemelerinde yargılanmasının sonlanması ve internetin kısıtlanmasının sona ermesi,

 

-       Siyasete mal edilmeyen bağımsız bir yargı sistemi,

 

-       Yasadışı veya politik amaçlı Bahreyn vatandaşlığı elde edenlere yönelik soruşturma başlatılması.

 

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

 

Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
http://twitter.com/HurriyetPlanet

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı