Gündem Haberleri

  Bahreyn’de hükümet karşıtları hapishanelerde işkence görüyor

  Times
  25.02.2011 - 10:15 | Son Güncelleme:

  Bahreyn’deki hapishanede işkence gören dini lider Şeyh Muhammed Habib El Mahdad, hükümetin protestoculara uyguladığı şiddetin açık kanıtı oldu.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Vücudunda yakılan ve elektrik verilen yerleri gösteren Mahdad, yaralarını “Bahreyn hükümetinin, krallığı yöneten seçkin sınıfla, yoksul Şii nüfus arasındaki eşitsizlikten söz etmeye cüret edenlerden aldığı intikam” olarak tanımladı.  

   

  Mahdad, “Beni susturmak istediler, bu yüzden bana işkence yaptılar… Dokuz gün boyunca gözlerim kapalıydı. Beni tavandan asarak vücudumun her yerine vurarak dövdüler. Beni öldüreceklerini düşündüm” dedi.

   

  Bahreyn hükümeti, geçtiğimiz yaz yüzlerce Şii muhalifi gözaltına almış ve hükümeti devirmeyi amaçladıkları öne sürülen 23 kişilik bir terör çetesini çökerttiğini açıklamıştı. Mahdad, öğretmen olan Abdülhadi Saffar’la beraber gözaltına alınan 23 kişiden biriydi. Saffar, suçunun insan hakları grupları için İngilizce broşür çevirmek olduğunu söyledi.

   

  Saffar, bir ay boyunca gözlerinin kapatıldığını, yeraltında bir hücrede çıplak bir halde tavana asıldığını, sopalar ve plastik hortumlarla dövüldüğünü anlattı. Saffar, “Bir adam sırtıma oturdu ve kaburgalarım kırılıncaya kadar ezdi. Ailemi düşünmeye çalıştım. Ama sağ çıkabileceğimden emin değildim” dedi.

   

  İşkence gören Mahdad ve Saffar, hükümetin kanlı protestoların iki hafta sonrasında tansiyonu düşürmek için başlattığı çaresiz girişimle serbest bırakıldı.

   

  Bahreyn’de rejim, gözaltına alınan kişilerin insan hakları örgütlerinin raporlarında yer alan ifadelerine rağmen hapishanelerinde işkence yapıldığına yönelik iddiaları reddetti. Eylül ayında Times’a konuşan Dışişleri Bakanı Şeyh Ahmed El Halife, polise yönelik tüm işkence iddiaların araştırıldığını ve soruşturmaların düştüğünü söyletti.

   

  Hükümet, dün bir açıklama yaparak, gözaltında kötü muameleye maruz kaldığını iddia edenleri için yasal kanalların hazırlandığını belirtti.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet
   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı