Gündem Haberleri

  Bahçeye giren hayvanı öldürme hakkı

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  29.09.2005 - 01:34 | Son Güncelleme:

  Yeni Borçlar Kanunu bazı hayvanlar için öldürme hakkı getiriyor. Taslağa göre, bir kişinin hayvanı başkasının arazisine girip zarar verirse, yakalanıp alıkonulabilecek. Eğer hayvan tehlikeli bir pitbullsa ve saldırıyorsa öldürülebilecek.

  Bahçeye giren hayvanı öldürme hakkı

  HAYVANLARI Koruma Yasası ‘Pitbull Terrier, Japanese Tosa’ gibi saldırgan görülen hayvanları üretmeyi, dışarıdan getirmeyi, takas veya hediye etmeyi yasaklarken, yeni Borçlar Kanunu da bazı hayvanlar için ‘öldürme hakkı’ getiriyor.

  ALIKOYMA HAKKI

  Taslağa göre, bir kişinin hayvanının, başka birinin bahçesine, arazisine girip zarar vermesi halinde, o hayvan yakalanıp, zarar giderilinceye kadar alıkonabilecek. Durum ve koşulların haklı göstermesi halinde ise zararı veren hayvan öldürebilecek. Örneğin bir pitbullun başka bir evin bahçesine girerek, buradaki çocuğa saldırması halinde, durumu gören yakınları kurtarmak için köpeği öldürebilecek.

  KOLLUĞA HABER

  Taslak, tehlikeli hayvanın durumunun derhal sahibine, sahibi bulunmazsa, kolluk güçlerine haber verilmesini şart koşuyor. Aynı madde uyuşmazlık halinde ise takdiri hakime bırakıyor.

  HAYVAN BULUNDURMA

  Taslağın 62’nci maddesinde eski yasadan farklı olarak, ‘Hayvan bulundurma’ kavramına açıklık getirildi. Bulundurulan hayvanın, gerek beslenen, gerekse ekonomik amaçla bakılan koyun, inek gibi hayvanlar olduğu vurgulandı.

  ZARARI SAHİBİ ÖDER

  Hayvanın verdiği zararı ödemekle sahibi yükümlü tutulurken, zararın nasıl karşılanacağına ilişkin kriterler de belirlendi. Buna göre hayvan sahibi zararın doğmasını engellemek için gerekli özeni gösterdiğini kanıtlarsa, sorumluluktan kurtulacak.

  RÜCU YOLU

  Hayvanın başka biri veya başkasına ait havyan tarafından ürkütüldüğü ve zararın doğduğu anlaşırsa, rücu hakkı getirildi. Bu durumda hayvanın sahibi karşıladığı zararı ürküten tarafa yükleyecek.

  İşte o madde:

  Alıkoyma hakkı

  ‘Bir kişinin hayvanı, başkasının taşınmazı üzerinde bir zarar verdiği takdirde, taşınmazın zilyedi, o hayvanı yakalayabilir, zararı giderilinceye kadar alıkoyabilir, hatta durum ve koşullar haklı gösteriyorsa, hayvanı öldürebilir. Bu durumda, taşınmazın zilyedi derhal hayvan sahibine bilgi vermek ve sahibini bilmiyorsa, onun bulunması için gerekli girişimleri yapmak zorundadır.’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı