Gündem Haberleri

  Bahçeşehir'de renkli seçim

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emlakbank evlerinin kurulduğu alanda bulunan Bahçeşehir Muhtarlığı, belediye başkanından sonra en önemli yerel otorite olacak.

  Bahçeşehir’de 30'a yakın aday muhtar olmak için birbiriyle yarışıyor. Muhtar ve ihtiyar heyeti adaylarının yaklaşık yüzde 80'i kadınlardan oluşuyor.

  18 Nisan 1999 seçimlerinden önce Hoşdere Köyü Muhtarlığına bağlı olan Bahçeşehir belde olduktan ikiye bölündü. Hoşdere ve Bahçeşehir Muhtarlıkları olarak bölünen beldede yapılacak olan seçim bu açıdan çok önemli.

  Emlakbank evlerinin kurulduğu alandaki Bahçeşehir Muhtarlığı, belediye başkanından sonra en önemli yerel otorite olacak. Bu yüzden seçim Belediye Başkanı Kemal Aydın ve muhalefet açısından iktidar savaşına dönüştü. Aydın'ın karşısındaki en büyük güç DSP, CHP ve ÖDP birleşerek çıkardığı ortak aday.

  7100 seçmenin bulunduğu beldede, üç sol partinin adayı olan Kimya Mühendisi-Sanayici Muammer Çetin en şanslı isim. Son seçimlerde DSP 2380, CHP 1100, ÖDP ise 527 oy almıştı. Bu oyların dağılmaması durumunda, Çetin'in seçileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

  Kuruluşundan bu yana Bahçeşehir'de ikamet eden Muammer Çetin, muhtarlığa adaylığını koymasının nedenini şöyle açıkladı:

  ‘‘Demokratik seçim mekanizmasının en alt ve önemli unsuru muhtarlıktır. Seçmenle birebir ilişkiye giren muhtar, demokrasinin vazgeçilmez koşullarından olan doğrudan temsilin ilk halkasıdır. Bilinç ve gelir düzeyi oldukça yüksek olan Bahçeşehir'de, dışarıdan görülenin aksine çok problem var. 25'i geçmemesi gereken okul sınıfları 40'ı aşmakta, muhtarlıkta naylon Bahçeşehirliler yaratarak bu sayının artmasını sağlamaktadır. Yerleşime açılacak yeni arazilerin fonksiyonları hakkında Bahçeşehirli'nin fikri alınmamakta.''

  Bahçeşehir Belediyesi'nin ANAP'lı Belediye Başkanı Kemal Aydın'ın adayı olduğu söylenen Sakine Turhan ise, bir belediye başkanını bile kıskandıracak vaatleriyle ünlendi. Yayınladığı sekiz sayfalık lüks seçim broşüründe, devlet ve özel sektörde 20 yıl boyunca hemşirelik yaptığını belirtiyor. Kendisiyle görüşme isteğimizi ‘‘çok yoğunum'' diyerek reddeden Sakine Hanım, son olarak Bahçeşehir Koleji'nde hemşirelik yapıyordu. Başkan Kemal Aydın'ın eşi de aynı okulda hemşire olarak çalışmıştı. Kemal Aydın'ın, Bahçeşehir Koleji'nin sahibi Enver Yücel'in yeğeni olduğu iddia ediliyor. Birbirini tamamlayan bu ilişkiler zincirinden dolayı, Başkan Aydın'ın muhtarlığı da bir yakınına kazandırarak beldede kesin hakimiyet kurmak istediği öne sürülüyor.

  Bu arada muhalifler ve özellikle sol birlik, beldenin meydanlarına astıkları pankartların belediye çalışanlarınca gece yerinden söküldüğünü iddia ediyor. Sol birlik, tespit ettikleri görevlilerin isimlerini jandarmaya ve savcılığa bildirerek suç duyurusunda bulunmuş.

  Bazı adaylar ise, sadece pratik birkaç vaatte bulunarak sınırlarının ölçüsünü belirlemiş. Nur Cihan Öztürk, Bahçeşehirliler'in iş çıkışında da muhtarlıkla ilgili kırtasiyelerini çözmesi için ‘‘gece açık muhtarlık'' vaadinde bulunmuş. Nur Cihan Hanım, mührü eline alırsa muhtarlığı saat 20.00'ye kadar açık tutacak. Diğer adayların vaatleri hakkındaki sorumuz a ‘‘İnsanın bu vaatlere inanabilmesi için çok saf olması lazım'' dedi.

  Dert anası

  Adaylar arasında mütevazı ama kazanma şansı yüksek olanlar da var. Bunlardan biri olan Fahriye Tekgüç, Bahçeşehir girişindeki iki büfeyi işletiyor. Bahçeşehirliler onu sabahın 5'inden gecenin 24'üne kadar görüyor. Kendi eliyle yaptığı börek ve poğaçaları o denli ünlü ki, sabah daha gün ağarmadan büfenin önünde kuyruklar oluşuyor. İzmir doğumlu olan Fahriye Tekgüç, Buca Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü mezunu. İşsiz olan ona geliyor, hastalanan derdini onunla paylaşıyor. İş buluyor, ilaç temin ediyor, işverenler arasında ulusal ve uluslararası düzeyde bağlantılar kuruyor, kimsesiz çocuklara yardım elini uzatıyor. Tekgüç'ün ihtiyar heyeti adayları listesine girenlerze Sanayici Mithat Gör, THY emekli müdürü Gül Santıroğlu, emekli bankacı Sena Ersoy ve çellist Nagehan Dönmez. Devlet Konservatuarı Viyolonsel Bölümü mezunu olan çellist Nagehan Dönmez, ‘‘O gönüllerimizin muhtarı'' diyerek Tekgüç'ün ekibinde yer aldığını söyledi.

  Seçime dair sıkıntılar da yaşanıyor. 18 Nisan seçimlerinden sonra Büyükçekmece Kaymakamlığı'nın atadığı Bahçeşehir Atatürk Lisesi Müdürü vekaleten muhtarlığı yürütüyor. Demokrat Birlik Platformu'nun adayı Muammer Çetin, vekil muhtarın işlerinin yoğunluğunu gerekçe gösterip seçimle ilgilenmediğini söyledi:

  ‘‘Seçmenlerin ellerine henüz seçmen bilgi kartları ulaşmadı. 19 sandıkta seçim yapılacak ama kimse hangi sandıkta oy kullanacağını bilmiyor. Seçmenlerin 7100 kişilik liste içinden kendi ismini ve sandık numarasını bulması gerekiyor. Bu da, insanların sandık başına gelmesini engelleyebilir.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı