Gündem Haberleri

  Bahçeli'nin önerisine hukukçulardan tepki

  ANKA
  23.10.2008 - 18:07 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, türban kararı ile kendisine verilmeyen bir yetkiyi kullanmakla eleştirdiği Anayasa Mahkemesi’nin görev ve yetkilerini düzenleyen Anayasa’nın 148 ve 153’nci maddeleri dahil olmak üzere düzenleme yapılmasını önermesine hukukçular tepki gösterdi.

  Eski Anayasa Mahkemesi Başkanlarından Yekta Güngör Özden, ANKA’ya yaptığı açıklamada, bilimsel gerçekleri ve hukuksal durumları Anayasa Mahkemesi’nin varlık nedeniyle, Anayasa’nın özünü ve ruhunu yeterince kavrayamayanların bu tür eleştirilerde bulunabileceğini savundu. Bu konuda siyasal yaklaşımların doğru olmadığını ifade eden Özden “Önemli olan akla uygun vicdanı doyuran, hukuku adaleti yansıtan sonuçlardır” dedi. Özden şunları söyledi:

  ÖZDEN: "HUKUKU YOZLAŞTIRMA ÇABALARI"

  “Bu Türk Anayasa Hukuku yoluyla kendi amaçlarına uygun bir biçime getirerek Türk Hukukunu yozlaştırma çabalarıdır. Öyle olursa yarın kendileri de muhtaç olduklarında adalet diye bağırdıklarında yanlarında kimseyi bulamazlar. Çünkü Anayasa Mahkemesi bu olanaklardan yoksun kalır. Bu aslında kimi aklı evvellerin söylediği gibi ‘yetki gaspı’ değildir. Anayasanın ruhunu düşünmeleri gerekir. Anayasa Hukuku’nda Anayasa Mahkemesi Anayasa’nın gerekçesiyle bile bağlı değildir. Anayasa Mahkemesi incelediği dava gününde iyi düşünüyor, bu anayasaya göre neyin uygun olduğunu ortaya koyuyor, yargısını açıklıyor ise, geçerli olan odur. Bunlar siyasi yaklaşımlar. Hata ediyorlar. Eğer şimdiye kadar bir yetki gaspı olsaydı Anayasa Mahkemesi daha özel hareket ederdi. Burada gerektiği gibi hareket etti. Doğru olan da budur.”

  SAVAŞ: "BU ŞEKİLDE TÜRKİYE’Yİ ŞERİAT DÜZENİNE GÖTÜRMEK MÜMKÜN"

  Eski Yargıtay Başsavcılarından Vural Savaş ise, türban kararı ile Anayasa Mahkemesi’nin tarihi bir karar verdiğini söyledi. Savaş, burada meselenin Anayasa’nın değişmez maddeleri olan ilk 3 maddede sayılı olan ilkeleri Anayasa’ya madde koyarak delip delinemeyeceği meselesi olduğunu belirterek “Bu son derece kötü niyetli bir girişimdir” dedi. Savaş şunları söyledi:

  “Şeriat düzenini kurmak isteyenler Meclis’te çoğunluğu sağlarsa hele hele bölücüler onlarla ittifak yaparsa Türkiye Cumhuriyeti’ni bu şekilde Anayasa değişikliğiyle hem şerait düzeni haline getirmek mümkün hem de anayasanın ülkesi milleti ile bölünmez bütünlüğünü değişmez ilkelerden geçersiz kılacak şekilde Türkiye’yi federasyonlara konfederasyonlara da götürmek mümkün. Hiçbir şekilde yapılmaması gereken bir değişiklik. Bu konuda böyle bir değişiklik de şimdikiler gibi Anayasa Mahkemesi’nce denetlenecektir.”

  KANADOĞLU: "DEĞİŞİKLİK HUKUK DEVLETİ İLKESİNE AYKIRI OLUR"

  Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu da yapılması önerilen düzenlemeye karşı çıktı. Kanadoğlu, “Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu bir kararı beğenmeyerek bunu yetki aşımı olarak kabul edip o yetkileri kısmak için yapılacak bir Anayasa değişikliği bu defa da doğrudan hukuk devleti ilkesine aykırı olur” dedi. Kanadoğlu şöyle devam etti:

  “Bu da iptali gerektiren bir değişiklik olur. Yani Anayasa Mahkemesi bir karar verecek. Onu beğenmeyeceksiniz. Onun için Anayasayı değiştireceksiniz. Bu hukuk devleti ilkesine aykırıdır. Yani yapılan değişiklik de aynı değişiklik de yine 2,4 ve 148’inci maddeler gereği iptal edilir.”

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı