Gündem Haberleri

  Bahçeli'nin Diyarbakır gezisine PKK yorumu

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Diyarbakır'a yaptığı geziye ilişkin yorum yayınlayan PKK'nın sözcüsü konumundaki Medya TV, ‘‘MHP, Türkiye gerçeğidir’’ dedi.

  Medya TV'de önceki akşam haber bülteninden sonra Bahçeli'nin gezisini ele alan yorumunda, Güneydoğu'daki Kürt halkının 1970'li yılların ortasına kadar MHP'ye büyük tepki gösterdiği, bu partinin ismine bile tahammül edilemediği hatırlatıldı. Devlet Bahçeli'nin bugün Diyarbakır'a gidebilmesinin önemli bir gelişme olduğu, bunun Kürtlerin sorunları barışçıl ve demokratik yollardan çözme isteğinin göstergesi olduğu görüşü savunuldu ve MHP'yi Türkiye ve Türk halkının bir gerçeği olduğu ifade edildi. Yorumda şöyle denildi:

  MHP MANTIKLI DAVRANIRSA...

  ‘‘Bugünkü ortamda MHP'ye de sorumluluklar düşüyor. Kürt halkının barış ve demokrasi istediği dönemde şövenist duygulardan uzak durması gerekiyor. MHP, barış koşullarında daha mantıklı davranır, kendi ifadeleriyle Kürtler'i kardeş görürse, Kürt halkının 1970'lerde bu partiye gösterdiği tepki ortadan kalkar. Kürt halkı, düşüncelerini benimsemese de, oy vermese de, MHP gerçeğini ve birlikte yaşamı kabul eder. Demokrasi, herkesin aynı şeyi düşünmesi değil, farklı düşüncelere rağmen birbirini kabul etmesi, demokratik kurallarda görüşlerine saygı göstermesidir. Ancak, Kürt halkının istekleri de doğal karşılanmalı. Kürt halkının kültürünün, dilinin yasal güvenceye kavuşturulması gerekmektedir. Bu gerçekleşirse, iki halkın birlikteliği pekişir.’’

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı