Gündem Haberleri

  Bahçeli'den Yılmaz'a sert eleştiri

  Hürriyet Haber
  31.01.2002 - 12:25 | Son Güncelleme:

  Hükümet'in ANAP ve MHP kanadı orasında günlerdir süren söz düellosunda bugün yanıt sırası Bahçeli'deydi. Bahçeli partisine yönelik eleştirileri yanıtladı ve ortağını isim vermeden sert sözlerle eleştirdi. TCK'nın 312. maddesinde öngörülen değişikliklere yönelik tartışmalara da değinen Bahçeli, "Liderler zirvesinde görüşülen metin daha önce de hazırlıkları yapılan bir metnin devamı olarak uygun bulunmuş ve TBMM'ye sevk edilmiştir. MHP'nin arkasında durduğu metin de budur" dedi.

  MHP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında, hem yeni yüzyılın imkan ve risklerini hem de Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu çok yönlü tehditleri okuma becerisinden mahrum olanların, dünya ve Türkiye'ye ancak tek gözle bakabildiklerini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  TÜRKİYE'Yİ YÖNETENLER UFUKLARINI GENİŞLETSİN

  "Milli ve duyarlı bir bakış açısına sahip olanların, dış politikamızın ilgi alanlarını oluşturan AB, Türk Dünyası, Ortadoğu ve Kıbrıs meselelerine yaklaşımları da tabii ki farklı ve çok yönlü olacaktır. Bunda rahatsız olunacak ya da şaşılacak bir yan yoktur.

  Özgün konumu ve küreselleşme süreci, ülkemizi her açıdan farklı ve ayrıcalıklı kılmakta, hem sorumluluklarını hem de zorluklarını aynı ölçüde artırmaktadır.

  Bizler biliyor ve inanıyoruz ki, Türkiye'yi yönetenlerin yönetme iddiasını taşıyanların da düşünce ufuklarını bu şekilde genişletmeleri, milli ve küresel bakış açılarını birlikte geliştirmeleri gerekmektedir. Bu olmadığı takdirde, 'seçeneksizlik' ya da 'teslimiyet' karşımıza 'seçenek' olarak çıkacaktır. Sonuçta milli politikalar geliştirmenin ve iddialı olmanın anlamsız ve gereksiz bir yük durumuna gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

  SIRADAN ENTELEKTÜEL TATMİN HEVESLERİ

  Bir devlet ve millet açısından 'stratejik duyarsızlık sendromu' halini ifade eden bu sürecin milli varlığın değerini kaybetmesine kadar uzanabilecek bir 'çıkmaz sokak serüveni'ne dönüşme ihtimali her zaman mevcuttur."

  Bahçeli, bu değerlendirmelerin Kıbrıs meselesi ve AB'ye tam üyelik hedefinin yanısıra diğer dış politika gündemleri ve bölücü-yıkıcılık tehdidi için de geçerli olduğuna dikkati çekerek, "Temel meselelerimiz ve hedeflerimiz, salt ticari mantıkla ve siyasi ikbal hesaplarıyla ya da sıradan entelektüel tatmin hevesleriyle yetinilmeyecek kadar derin, çok yönlü ve önemlidir" dedi.

  312 DAHA İLERİ BİR DÜZENLEME

  Bahçeli 312. maddeye ilişkin de şunları söyledi: "Partimizin uyum yasaları konusundaki temel hassasiyeti özgürlükleri değil kini, nefreti, kışkırtıcılığı sınırlamaya yöneliktir. Ayrıca, 312. madde yeni haliyle eskisinden daha geri değil, 'somut tehlike kriteri' getiren daha ileri bir düzenlemedir. Bizler inanıyoruz ki, şiddet ve terörü önleyecek tedbirler başarıya ulaştıkça özgürlükler daha fazla gelişme imkanı bulacaktır.

  Yoksa mesele birilerinin insan hakları ambalajı ile süsleyerek sunduğu gibi bir grup siyasetçinin önünü kesmek ya da önünü açmak değildir. Çünkü Milliyetçi Hareket, hiçbir zaman bazı siyasi geleneklerde yer ettiği gibi ne küçük hesapların içinde olmuştur ne deonlardan medet ummuştur."

  BU ÇARPIK KAFALILAR...

  "Her kritik tartışma esnasında aynı saldırgan üslup ile konuşanların, siyasi gelecek hesabı yapanların demokrasi ve özgürlük yaklaşımları da tabii ki bununla sınırlı olacaktır"  görüşünü dile getiren Bahçeli, şöyle konuştu:

  "Bu tür çarpık kafaların demokrasimizin ve siyasi kültürümüzün gelişimini samimi bir şekilde arzulayıp arzulamadıkları da çok şüphelidir. Uzun yıllardır siyaset sahnesinde boy gösterenlerin, demokratik kültürümüzün ve yapımızın gelişimi konusunda hiçbir ciddi katkı sağlayamayanların bugün demokrasi havarisi kesilmesi oldukça düşündürücüdür."

  312 DEĞİŞİKLİĞİ ORTAK METİN

  MHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili  Devlet Bahçeli, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312. maddesindeki yeni düzenlemenin Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği'nde hazırlanan ve liderler zirvesinde uygun bulunan metin olduğunu belirterek, "Hiçbir kişi, siyasi kurum veya sivil toplum kuruluşu milletimizi yanlış bilgilendirmemelidir" dedi.

  Bahçeli, MHP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, TCK 312. madde konusundaki tartışmalara değinerek, AB Genel Sekreterliği'nce hazırlanan pakette yer alan düzenleme ile Adalet Komisyonu'nda benimsenen metni karşılaştırdı.

  AB Sekreterliği'nce hazırlanan metin ile Meclis Genel Kurulu'na gelen metin arasında sadece "1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası" ile "1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası" tanımları arasında fark bulunduğunu belirten Bahçeli, şöyle konuştu:

  "Buradan anlaşılan şudur ki, liderler zirvesinde görüşülen metin daha önce de hazırlıkları yapılan bir metnin devamı olarak uygun bulunmuş ve TBMM'ye sevk edilmiştir. MHP'nin arkasında durduğu metin de budur.

  Hiçbir kişi, siyasi kurum veya sivil toplum kuruluşu milletimizi yanlış bilgilendirmemelidir. Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefini, demokratik ve insan hakları açılım arzularını siyasetinin iç tüketim malzemesi yapmamalıdır. Birilerini karalayarak bir siyasi avantaj sağlayacağını zannetmemelidir."

  İLK DÜZENLEME

  Bahçeli, AB Genel Sekreterliği'nce Anayasa değişikliği öncesinde demokratikleşme, temel hak ve özgürlükler konusunda yapılan çalışma kapsamında TCK'nın 312. maddesine ilişkin bir düzenleme öngörüldüğünü kaydetti. Bahçeli, bu metnin şu şekilde olduğunu bildirdi:

  "Bir cürümü alenen öven ve iyi gördüğünü söyleyen veya kişileri kanuna uymamaya tahrik eden kimseye 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir.

  Sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığına dayanarak insanları birbirine karşı kamu düzenini bozma olasılığını ortaya çıkaracak surette düşmanlığa veya kin beslemeye alenen tahrik eden kimseye 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilir."

  SON ŞEKLİ

  Bahçeli, bu metnin Adalet Bakanlığı'nca değerlendirildikten sonra,Bakanlar Kurulu ve liderler zirvesinde ele alınarak TBMM'ye gönderildiğini kaydetti. Bahçeli, 312. maddenin Adalet Komisyonu'nda kabul edilen şeklinin de şöyle olduğunu dile getirdi:

  "Bir cürümü alenen öven ve iyi gördüğünü söyleyen veya kişileri kanuna uymamaya tahrik eden kimseye 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir.

  Sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığına dayanarak insanları birbirine karşı kamu düzenini bozma olasılığını ortaya çıkaracak bir şekilde düşmanlığa veya kin beslemeye alenen tahrik eden kimseye 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir."
   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı