Gündem Haberleri

  Bahçeli: Reformlardan vazgeçmeyiz

  Hürriyet Haber
  24.12.2001 - 13:56 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Türkiye`yi 21`inci yüzyıla taşıyacak reformlardan asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

  İyi yetişmiş, genç ve dinamik bir araştırıcı ordusunun, hem Avrupa Birliği`ne (AB) giriş sürecinde hem de yarının zorlu dünyasında etkin olabilmek için çok önemli bir avantaj olabileceğini düşündüğünü belirten Bahçeli, "Atalarımızdan bize miras kalan fetih yeteneğini, bu yeni fetihler alemine yani hücreye, teknolojiye, organizasyona ve gerekirse uzaya çevirmemiz ve genç nüfusumuzu bu alanlara yöneltmemiz gerekmektedir" diye konuştu.

  Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu, Bahçeli`nin başkanlığında TÜBİTAK`ta toplandı. Toplantıya Devlet Bakanı Edip Safder Gaydalı, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Maliye Bakanı Sümer Oral, Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, AB Genel Sekreteri Volkan Vural, YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, Türk Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk ve TRT Genel Müdürü Yücel Yener katıldı.

  GENÇ NÜFUS AVANTAJI

  Bahçeli, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, AB`nin, 2004 yılında yeni üyelerle kendini bir kez daha genişletmiş olacağını, bugün AB üyesi ve aday ülkelerde, "yaşlanan nüfus" meselesinin teknoloji öngörüsü çalışmalarında yönlendirici temalardan birisi olarak kullanıldığını belirten Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Avrupa, gelecekte daha genç ve daha büyük bir araştırıcı ve teknik personel stoğuna ihtiyaç duyacaktır. Bunun için, Türkiye`nin genç nüfusunu da AB stratejimizin odak noktasına oturtmamız doğru olacaktır. İyi yetişmiş, genç ve dinamik bir araştırıcı ordusu, hem AB`ye giriş sürecinde hem de yarının zorlu dünyasında etkin olabilmek için çok önemli bir avantajımız olabilir düşüncesindeyim.

  FETİH YETENEĞİMİZ UZAYA DÖNÜŞMELİ

  Artık fetihler, okyanusların, uzayın, hücrenin ve atom çekirdeğinin fethi, bilim insanları ve teknisyenlerle, düşünen, uzmanlaşan insanlarla gerçekleşmektedir. Atalarımızdan bize miras kalan fetih yeteneğini, bu yeni fetihler alemine yani hücreye, teknolojiye, organizasyona ve gerekirse uzaya çevirmemiz ve genç nüfusumuzu bu alanlara yöneltmemiz gerekmektedir.``

  Türkiye`nin, bugünlerde, iktisadi altyapıya ilişkin temel reformlar, ulusal program, kapsamlı Anayasa değişiklikleri gibi önemli yapısal düzenlemelerin gerçekleştiği bir dönemden geçtiğini kaydeden Bahçeli, "İnanıyorum ki 2002 yılı içinde ülkemizin siyasi, idari ve ekonomik sistemini yenileme süreci devam edecek; zamanın ruhuna ve Türk insanına layık bir düzeye mutlaka ulaşılacaktır`` diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı