Gündem Haberleri

  Bahçeli: Palavra atma

  Murat SANDIKÇI-Yaprak KOÇER-Savaş TUTAK/ AMASYA, (DHA)
  16.05.2011 - 15:06 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Amasya mitinginde Türkiye’nin temel sorunlarının başında işsizlik geldiğini anlatırken, "Başbakan bu gerçeği görmüyor. Ülkeye miyop gözle bakıyor. Herkesi kendi çocukları gibi bir eli yağda bir eli balda sanıyor" dedi. Bahçeli, Erdoğan'ın TOKİ’nin yardımları, devletin imkanlarıyla, kürsülere çıkıp "omuzu düşük argo sözlerle" palavra attığını iddia etti.

  BAHÇELİ'NİN AMASYA MİTİNGİNDEN KARELER

  Ankara’dan karayolu ile Amasya’ya gelen Bahçeli, yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı Yavuz Selim Meydanı’ndaki mitingde AK Parti iktidarı ve Başbakan Recep Tayyih Erdoğan’ı hedef aldı. Bahçeli, Türkiye’nin temel sorunlarının başında işsizlik, yoksulluk ve yolsuzluğun geldiğini söyledi. 12 Haziran seçimlerinin Türkiye’nin siyasi, sosyal ve ekonomik yönden çok ağır bir bunalım yaşamış olduğu dönemde yapılacağını belirten Bahçeli, "12 Haziran seçimleri yol kavşağına gelmiş Türkiye’nin millet iradesinin yeniden belirlenmesine fırsat verecektir. 12 Haziran seçimleri milletimizin geleceği için karar anı olacaktır. Onun için vatandaş olarak görevinizi yerine getirip sandığa gidin" dedi. Türkiye’nin 9 yıldan bu yana AK Parti tarafından yönetildiğini hatırlatan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, şöyle konuştu:

  "Eğer 2002 tarihinden bugüne kadar geçen 9 yıllık süre içerisinde evinizde aş, evlatlarınıza iş, çalışma hayatınızda yüksek bir gelir ve işyerinizi genişleterek çok daha büyük hayat standartına sahip, huzurlu, güvenli ve mutlu bir insansanız, Başbakan’ın ’Durmak yok yola devam’ sözüne sizlerin de katılıp üçüncü defa AK Parti’yi iktidar edebilirsiniz. Ama gerçek bu değilse, 9 yıl içeresinde var olan imkanlarınızı kaybederek yoksulluğa itilmiş çaresizliğe terk edilmiş, işinden, aşından olmuş, huzur ve güveni kalmamış ve bu ülkede yaşamaktan mutlusuzluk duyar hale geldiyseniz o zanman yola devam değil, yeter artık deyip bir tokat vurup iktidardan indirin. Bu tercih sizindir."

  Başbakan Erdoğan’ı eleştirerek sözlerine devam eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türk siyasi hayatında en fazla konuşan ve konuştuğu boş olan bir lider" olarak nitelendirdiği AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan’ı dinlerken ortaya koyduğu Türkiye tablosuna inananların "Beraber yürüdük" şarkısını bir kez daha söyleyebileceğini belirterek, "Ama Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu o tablonun sizin yaşadığınız hayatla, gerçeklerle bağdaşlaşmadığını görüyorsanız bir tokat daha vurun tepektaklak gitsin" dedi.

  Türkiye’de yüzde 22’si genç, 6 milyon işsiz bulunduğunu kaydeden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, başbakanın bu gerçeği görmediğini ve Türkiye’ye miyop gözle baktığını ileri sürdü. Bahçeli, şunları söyledi:

  "O gözle gördüğü, partinin yöneticileri, milletvekilleri, bakanları, onların yandaşları, yalakaları ve çocuklarıdır. Onlar her türlü imkana kavuşmuş, 16 yaşında mısır ticaretiyle 17 yaşında gemicilikle başlayıp filo sahibi olmaya, her türlü imkana sahip insanlar var. Başbakan çevresine baktığında herkes huzurlu, mutlu ve servet sahibi. Bir eli yağda bir eli balda. Zannediyor ki bu ülkede yaşayan herkes benim çocuklarım gibi."

  Türkiye’deki ikinci sorunun yoksulluk olduğunu dile getiren Devlet Bahçeli, ülkede 18 milyon insanın yoksulluk sınırı altında olduğunu, 13 milyon insanın da açlık sınırı altında bulunduğunu söyledi. MHP lideri, yoksulluk ve açlığa iktidarı yönetenlerin çare bulamaması halinde insanların çare aramaya yöneldiğini anlatan Bahçeli, şöyle devam etti:

  "Sizi bu hale getirenlerin aldatma ve kandırmalarına kapılmamak lazım. İşsizlik ve yoksullukla birlikte ülkenin temel sorunlarından biri de yolsuzluktur. İnsanların açlığı üzerine kendilerinin servetini bina ediyorlar. Seçime giriyoruz. 12 Haziran’da sandığa gideceğiz. Oy pusulalarının matbaada basılması lazım. Matbaa baskı evine sipariş veriliyor. İhale yapılıyor. Birisi çıkıyor 11 milyon liralık bir ihale yapılmasını öneriyor. Sonradan ihale ona veriliyor. Bir itiraz, şikayet edilmesi üzerine yeniden bir ihale yapılması ihtiyaç oluyor. 11 milyon veren 840 bin liraya oy pusulalarını basmaya rıza gösteriyor. Yani 9 milyon aşağıya iniyor. Ey Allahtan korkmaz adam, 840 bin liradan da para kazanıyorsun, 9 milyonu ne yapacaksın sen? Böyle bir Türkiye olabilir mi? Bu gidişatın sonu yok. Bütün bunların yanında o zaman başka şeyler oluyor. Biz dikkatlerinizi çekmeye çalışıyoruz, yaşananları anlatmaya çalışıyoruz. Karar sizin. İş yok aş yok, göçe mecbursunuz ve İstanbul gibi büyük şehirlere doğru gidiyorsunuz."

  "ARGO SÖZLERLE KİMSEYE PALAVRA ATMA"

  Başbakan Erdoğan’ın TOKİ’nin yardımları, devletin imkanlarıyla, kürsülere çıkıp "omuzu düşük argo sözlerle" palavra attığını iddia eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, şöyle dedi:

  "Türkiye’nin gerçeği bu. Bu böyle devam edemez. Buna ’Dur’ demezsek Türkiye terörle başlayan, ayaklamayla devam eden hergün bir polisimizin şehit olduğu, açlık, yoksulluk ve göçün getirdiği sosyal hayattaki davranış bozukluklarıyla bu ülke huzurlu olamaz. Buna bir çare bulmak lazım. Bu çare 12 Haziran’da önünüze çıkıyor. Oturun, düşünün ve bir karar verin. Bu iktidarın herşeyi ayırdığını biliyoruz. Bir de ekonomik hayatı ikiye ayırıyor. Bir tarafta rantla geçinen mutlu bir azınlık. Öbür taraftan yoksulluğa terk edilmiş milyorlar.Bir taraf rant ekonomisiyle geçiniyor, bir tarafta paket ekonomsiyle geçiniyor."

  "PAKETİ ALIN TOKATI VURUN"

  Hükümetin yoksula paket dağıtmasını da eleştiren ve iktidara geldiklerinde hilal kart uygulamasını uygulamaya koyacaklarını dile getiren Bahçeli, "O paketi alırken utanmayın, sıkılmayın. O sizin hakkınızdır. Sizin vergilerinizle dağıtılıyor. Paketi aldığınızda oy verme mecburiyetinde değilsiniz. Paketi alın, tokatı vurun. Hilal kart bir kredi kartı değildir. Geri ödemesi yoktur" diye konuştu. Konuşmasının ardından Devlet Bahçeli karayoluyla Tokat’a gitti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı