GeriGündem Bahçeli: Kıbrıs Türkiye'nin yükü değil şerefidir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bahçeli: Kıbrıs Türkiye'nin yükü değil şerefidir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki protestoların ardından söylediği sözler nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a tepki göstererek, "Kıbrıs Türklüğüne hakaret edemezsin, ’Besleme’ diyemezsin. ’Şu kadar maaş veriyoruz bunlara’ diyerek onları hakir göremezsin. Kıbrıs, Türkiye’nin yükü değil şerefidir" dedi. Bahçeli, CHP Genel Başkanı Süheyl Batum’un Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili ifadelerinin dolayı Türk milletinden özür dilemesi gerektiğini söyledi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, esnaf ziyaretleri yapmak ve partilileriyle yapacağı toplantıya katılmak üzere Ankara’nın Polatlı İlçesi’ne geldi. Bahçeli, burada gazetecilerin gündemdeki konularla ilgili sorularını da yanıtladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Süheyl Batum’un Zonguldak’ta Atatürkçü Düşünce Derneği’ni ziyareti sırasında sarf ettiği "Koca askeri yıktılar. Meğer kağıttan kaplanmışlar, biz onları asker zannettik" sözleriyle ilgili değerlendirme yapması istenen Bahçeli, "CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk milletinden özür dilemesi gerektiği kanaatindeyim" diye konuştu. Bahçeli, "İki partinin değerlendirmesine herhangi bir şey söylememiz doğru değil. Milliyetçi Hareket Partisi olarak kullanılan cümlelerin yakışıksız olduğunu ve sayın Batum’un bundan sonraki konuşmalarını da göz önüne alarak iyi bir başlangıç yapıp, yanlış ifade kullanmaktan dolayı Türk milletinden özür dilemesi lazım" diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Orduyu eleştirmek ancak genel başkana düşer" sözlerinin de sorulması üzerine, "Türkiye’de siyasi partilerin iç işleri siyasi partileri ilgilendirir. Bu konuda bir şey söylememiz yanlış olur" dedi.

KIBRIS’A HAKARET EDEMEZSİN

MHP Lideri Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın KKTC’deki protesto gösterilerinin ardından söylediği sözlere de tepki göstererek, "Kıbrıs Türklüğüne hakaret edemezsin, ’Besleme’ diyemezsin, Kıbrıs bir milli davadır" dedi. Bahçeli, Annan Planı’na ’Evet’ diyen, dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile AK Parti hükümetine destek mitingleri yapanların, bugün ’Türkiye’ye hayır’ diyenlerle aynı kişiler olduğunu söyledi. Bahçeli, Başbakan Erdoğan’a seslenerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şu kadar maaş veriyoruz bunlara diyerek onları hakir göremezsin. Provokasyonların ne olduğunu bugün için yeniden Kıbrıs meselesini gündeme getirmek isteyenlere bir zemin hazırlayabilecek yine kötü propaganda aracılığıyla Türk milletini aldatmaya kalkma. Sorunu nasıl çözeceksen açıkça söyle, ona göre çöz. 8 yıldır çözemedin. Şimdi bir mitingde bazı sapıkların yanlış ve aşalayıcı pankartlarına kapılıp Kıbrıs Türklüğünü mahkum edemezsin. Kıbrıs, Türkiye için bir yük değildir. Kıbrıs bir milli sorundur Türkiye’nin yükü değil şerefidir."

MISIR’A DEĞİL TÜRKİYE’YE BAK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mısır’da 17 gündür süren ayaklanmaya ilişkin değerlendirmesinde ise "Sayın Erdoğan, Mısır’da ’Halkın sesine kulak vermelisin’ diyor. Sen kendi halkının sesine niye kulak vermiyorsun? Mısır’a akıl vermeye kalkma, kendi ülkene bak, Şemdinli’ye, Yüksekova’ya, Hakkari’ye bak. İstanbul’da 17 gün içinde kundaklanan 80 araca bak, 50 tane korumayla geziyorsun, garibin evinde korumak yok, kendi milletine bak önce" dedi.

Bahçeli, ardından beraberinde MHP İlçe Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve partililerle Polatlı’da esnafı gezip, odnlarla tek tek tokalaştı, kısa sohbetler etti.

'AKP’Lİ YILLAR KAYIP YILLAR'

Bahçeli ardından, Güldeste Konak Salonu’nda partilileriyle biraraya geldi. İlginin yoğun olduğu toplantıda yaptığı konuşmada iktidara yüklenen Bahçeli, önümüzdeki genel seçimlerin çok önemli olduğunu söyledi. Bahçeli, "AKP 8 yıldır ülkeyi tek başına yönetiyor. Bu 8 yıl, ülke için kayıp yıllardır" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle