Gündem Haberleri

  Bahçeli: Kavga çığırtkanlığı yapmaktan uzak durulmalı

  ANKARA, (DHA)
  19.01.2012 - 16:54 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’nin hassas döneminde, yeni bir kriz konusu yaratılarak ’Hepimiz Ermeniyiz’ hezeyanlarının tekrar gündeme getirilmesinin maksatlı olduğunu savundu.

  Bahçeli, "Kararın, Yargıtay’daki temyiz aşamasının sonuçlanmasına kadar herkes dikkatli olmalı, beyanlarında sorumlu davranmalı ve kavga çığırtkanlığı yapmaktan uzak durmalıdır" dedi. Bahçeli, mahkeme başkanının ’tatmin olmadım’ sözünün karar ve vicdanlarıyla konuşması gereken hukuk zihniyetine aykırılık teşkil ettiğini söyledi.

  Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada Hrant Dink’in vahşi bir cinayete kurban gitmesinin üzerinden beş yıl geçtiğini hatırlattı. Bahçeli, köken, kimlik ve kişiliği ne olursa olsun, bir insanın elinden yaşama hakkını almanın vicdan ve manevi değerlerle bağdaşır hiçbir tarafı olmadığı vurguladı. Bahçeli, şöyle devam etti:

  "Bu yüzden Ermeni asıllı bir Türk vatandaşının katledilmesini Türk milleti asla tasvip etmemiş ve kabullenmemiştir. Hrant Dink suikastının arkasından başlayan yargı süreci en sonunda temyiz aşaması dışında neticelenmiş ve hüküm tesis edilmiştir. Bu kapsamda olmak üzere, Özel Yetkili İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi 5 yıldır devam eden 19 sanıklı Hrant Dink cinayeti davasını karara bağlamıştır. Asıl fail olarak suçu sabit görülen şahıs, temyiz yolu açık olmak kaydıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış, davanın soruşturma ve kovuşturma aşamaları böylelikle sonlanmıştır. Buradan anlaşılacağı üzere, ilgili mahkeme işlenmiş suça karşılık olarak meri mevzuatta tanımlanan en ağır cezayı vermiş bulunmaktadır. Ne var ki, verilen karar birçok çevrede görüş ayrılıklarına yol açmış; farklı yorum ve itirazlara neden olmuştur."

  "CİNAYETTEN NEMALANMAYA ÇALIŞILMASINI MİLLETİMİZ İBRETLE İZLEMEKTEDİR"

  Cinayetin işlenmesinde örgüt izine rastlanmadığına dair hukuki tespitin eleştirildiğini ve bu durumun şaibeli bulunduğunu anlatan Devlet Bahçeli, bitmemiş, yargısal süreçle ilgili erken ve aceleyle yapılan temelsiz değerlendirmelerin öncelikle adalet anlayışındaki şüpheleri yoğunlaştıracağını ve hiçbir faydası olmayacağını söyledi. Bahçeli, şöyle dedi:

  "Nitekim fırsattan istifade eden ’Hepimiz Ermeniyiz’ diyen grubun, meseleyi kaşıyarak konuyu farklı mecralara çekmeye çalışması yeni bir çekişmenin ve kutuplaşmanın habercisi niteliğindedir. Kaldı ki, son 5 yıldır konu her yönüyle istismar edilmiş ve sürekli ülke gündeminde tutulmuştur. Türk milletine mensubiyeti hiç akıllarına getirmeyenlerin, ortak bir slogan etrafında buluşarak Hrant Dink cinayetinden nemalanmaya çalışmasını elbette aziz milletimiz ibretle ve endişeyle izlemektedir. Üstelik Fransa Senatosunda, önümüzdeki hafta görüşülecek olan sözde Ermeni soykırım iddialarını ink?r edenlere cezai yaptırım uygulanmasına dönük teklifin arifesinde, Hrant Dink kararı çerçevesinde oluşturulmaya çalışılan ideolojik yığınağın çok manidar olduğu da gözlerden uzak tutulmamalıdır."

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dink davasında, zorlama örgüt arayışında ve imalinde olanların, başka hukuki konularda seslerini dahi çıkarmamaları ve hatta alkış tutmaları düştükleri çelişkinin ve girdikleri açmazın suç halinden başka bir anlama gelmeyeceğini söyledi. Bahçeli, şunları söyledi:

  "Türkiye’nin bu denli hassas ve nazik döneminde, yeni bir kriz konusu yaratarak ’Hepimiz Ermeniyiz’ hezeyanlarının tekrar gündeme getirilmesi maksatlı olduğu kadar sorunlu gelişmelere de kapı aralayacağı bir an olsun ihmal edilmemelidir. Bundan sonra, Özel Yetkili Mahkeme’nin verdiği söz konusu kararın, Yargıtay’daki temyiz aşamasının sonuçlanmasına kadar herkes dikkatli olmalı, beyanlarında sorumlu davranmalı ve kavga çığırtkanlığı yapmaktan uzak durmalıdır. Özellikle davaya bakan bir h?kimin, ’tatmin olmadım’ sözünün ise karar ve vicdanlarıyla konuşması gereken hukuk zihniyetine aykırılık teşkil ettiğini ve davanın seyrini gölgelediğini bilmek ve anlamak lazımdır. MHP, adalet kurumu ve uygulamalarında ciddi tahribat görmekte ve bunu da sürekli olarak gündeme getirmektedir. Ancak, gizli niyetler kapsamında, hukuku yozlaştırarak başkalarının değirmenine su taşıyan fütursuzlukları ve hesaplı yaklaşımları da hiçbir şart altında masum ve kabul edilebilir görmemiş ve bundan sonrada görmeyecektir."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı