Gündem Haberleri

  Bahçeli CHP-MHP koalisyonuna nasıl bakıyor?

  ANKA
  10.07.2007 - 10:09 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “CHP-MHP koalisyonundan alerji duyanlar acaba PKK’nın siyasal maşalarıyla AKP’nin birlikteliğine alerji duymayacaklar mı?” dedi.

  Devlet Bahçeli, Başkent TV’de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bahçeli, seçim sonrası olası bir MHP-CHP koalisyonunun olabileceği senaryolarının hatırlatılması üzerine hedeflerinin tek başına iktidar olmak olduğunu söyledi. Halka tek başına iktidar olmak için giderken kapalı kapılar ardında koalisyon pazarlığı yapmayacaklarını belirten Bahçeli, AKP’nin bu senaryoyla partilileri etkilemeye çalıştığını kaydetti.

  Bahçeli, AKP’nin DTP kökenli bağımsız adaylarla bir koalisyon kurmayı düşündüğünü iddia ederek şöyle konuştu:

  “AKP’nin PKK’nın siyasallaştırılma sürecinde bir enstrüman olan DTP’nin bağımsız adaylarıyla kendisinin tek başına iktidar olma eksikliğini tamamlayacak örtülü bir koalisyon düşüncesinin bugünden kamufle edebilmek için MHP’yi ve MHP’li insanları tahrik ediyor ki yarın kendisiyle olan koalisyona yönelik eleştirilerin üstünü örtmek istiyor kendi tabanında.”

  Bahçeli, Hükümet’in “Barzani ve Öcalan bastonlarına dayanarak” iktidarını devam ettirmek gibi çok büyük bir gafletin içinde olduğunu da öne sürdü.

  Bahçeli, “CHP-MHP koalisyonundan alerji duyanlar acaba PKK’nın siyasal maşalarıyla AKP’nin birlikteliğine alerji duymayacaklar mı?” dedi.

  Milletvekili aday listelerinin iyi incelenmesi gerektiğini belirten Bahçeli, “AKP’nin 353 milletvekili vardı, büyük bir çoğunluğu listede yer alamadı. Listede yer alanlarla liste dışında bağımsızların birlikteliğini sağlayabilecek ortaklıklar hangi illerde ne şekilde kuruldu?” diye konuştu.

  AKP ile DTP kökenli bağımsız adaylar arasında bir ilişkinin olup olmadığının sorulması üzerine Bahçeli, söylediklerinin çok büyük bir iddia anlamına gelmeyeceğini vurgulayarak şunları söyledi:

  “Bağımsızlarla olabilecek olan gelecekteki birlikteliğin aynı zamanda 353 milletvekilini tekrar yeni seçime hazırlarken devre dışı bıraktığı milletvekillerinin yerine milletvekili olarak koyduklarını incelemeleri lazımdır diye söylüyorum.”  “ECEVİT’İN YANINDA, OMZU DÜŞÜK YÜRÜYEN BİR BAŞBAKAN YARDIMCISI MI OLSAYDIM?”


  Devlet Bahçeli, DSP-MHP-ANAP hükümeti sırasında kendisinin Başbakan Bülent Ecevit’in yanında “suskun-puskun, el pençe divan” durduğu eleştirilerini hatırlatarak şu yanıtı verdi:

  “Ne yapacaktık sayın Başbakan Ecevit karşısında. Omuzu düşük şekilde yürüyen bir Başbakan Yardımcısı mı olacaktık? Elinde tespih, güvercin taklası atan, bağrı başı açık davranışlarla mı bulunacaktık? Türkün kültüründe, töresinde, İslamiyet’te böyle bir edepsizlik var mı acaba? Sayın Başbakan (Ecevit) her şeyden evvel Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’dır. İkincisi de Türk siyasi hayatında yer etmiş değerli bir şahsiyettir, üçüncüsü de bizim yaşça büyüğümüzdür. Böyle bir üçleme içerisinde sadece birilerinin kompleksini tatmin etmek için Türk’ün töresini ve edebini yıkarak davranış bozukluğu sergilemek, bizden kimin isteme hakkı vardır? Bu ülkücü hareketi, milliyetçi hareketi bunlar ne zannediyor.”

  “Kendilerinin içerisindeki marazlığı MHP’de görmek istiyorlar” diyen Bahçeli, bu oyuna düşmeyeceklerini ifade etti.

  Kendilerinin iktidar ortağı olduğu dönemde “PKK lideri Abdullah Öcalan’ı asamadı” diye eleştirildiklerini de söyleyen Bahçeli, bu eleştiriyi yapanların 1984’ten beri Meclis’te bekletilen 57 idam dosyası hakkında hiçbir söz söylemediğini kaydetti.

  MHP’nin koalisyon ortağı olduğu zaman, 12 Ocak 2000’de, 7 saat 23 dakika süren bir “liderler zirvesi” yapıldığını hatırlatan Bahçeli, “Şimdiki Başbakan’ın ifadesiyle 7 saat 23 dakika çelik çomak mı oynandı içerde?” dedi. Bahçeli, “Bütün bunlar tartışılmıştır ve sonuç olarak bu Başbakanlık’ta bekletilmesi gerektiği, AİHM’ne başvuru hakkının da kullanılması gerektiği, ihtiyati tedbir kararı alınıncaya kadar da bunun Başbakanlık’ta bekletilmesi gerektiği 3 liderin imzasıyla kamuoyuna da açıklanmıştır. Ama bu arada PKK teröründe aşırı bir artış olur, Türkiye çok büyük bir huzursuzluğa girerse AİHM’nin kararı beklenmeden Meclis’e dosyanın gönderilmesi gerektiği de o metnin içerisinde yer almıştır” diye konuştu.


  “YENİ CUMHURBAŞKANINI MECLİS SEÇSİN”


  MHP Genel Başkanı Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki soruları da yanıtladı.

  Cumhurbaşkanının Meclis’in içinden veya dışından olabileceğini dile getiren Bahçeli, kendisinin cumhurbaşkanlığını düşünmediğini ve bu konuda kendisine herhangi bir teklif gelmediğini bildirdi. Bahçeli konuyla ilgili şunları söyledi:

  “22 Temmuz seçimleri sonrasında oluşacak TBMM, yeni Cumhurbaşkanını, yani 11. Cumhurbaşkanını seçmelidir. Ondan sonra da bir inat uğruna hazırlıksız ve tam kurumsallaşmasını tamamlayamamış bir anlayışla meydana getirilmiş olan Anayasa değişikliğini de gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı