GeriGündem Bahçeli: Açmazların sebebi mucize tüccarları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bahçeli: Açmazların sebebi mucize tüccarları

MHP Genel Başkanı ve Başbakan yardımcısı Devlet Bahçeli, kriz döneminde "kimi siyasi aktörlerin ortaya çıkıp kurtuluş projeleri pazarladığını, ancak bugünkü açmazlara bu mucize tuüccarlarının sebep olduğunu" söyledi.

AB'DE İKİNCİ SINIF ROLE RAZI OLMAYIZ
Bahçeli, bugün kamuoyuna açıklanacak olan aday ülkelerin ilerleme raporlarında Türkiye`ye karşı ön yargılı ve art niyetli bir yaklaşımın hakim olacağının anlaşıldığını da belirterek, şu noktalara dikkati çekti:
``Türkiye`yi yakın geleceğin Avrupa fotoğrafında herhangi bir yere koymakta çekilen sıkıntının, bilinçli bir politikanın ürünü olduğuna dair kuşkular giderek güçlenmektedir. Ülkemize ilişkin olarak sürekli icat edilen kavram ve statülerin ve biçilen rolün oyalama taktiklerinden başka bir şey olmadığı, artık daha net biçimde ortaya çıkmış bulunmaktadır.
Biz MHP olarak böylesine gayri samimi ve art niyetli tutumu şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Avrupa Birliği`ni daha açık, samimi ve dürüst bir yaklaşımı benimsemeye davet ediyoruz.``
Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği`ni oluşturma çabalarında da benzer çifte standartların ve önyargılı tutumların hakim olduğunu kaydeden Bahçeli, ``Türkiye, bu politikalarda kendisine biçilen ikinci sınıf role ve statüye razı olmayacaktır. Ülkemizin istediği, maliyetlerin ve risklerin paylaşımında olduğu gibi karar süreçlerinde de eşit ve adil bir statünün oluşturulmasıdır`` dedi.
Bahçeli, MHP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye`nin hem iç hem de dış politikada sıcak ve sancılı gelişmelerle karşı karşıya olduğunu kaydetti. Bahçeli, şöyle konuştu:

"Bu zorlu ve sancılı süreçte birçok siyasi aktörün ortaya çıkıp kurtuluş reçeteleri pazarladığı göze çarpmaktadır. Ekonomik krizin insanımızı bunalttığı bir süreçte bir an önce seçim çığırtkanlığı yapanlara giderek daha çok rastlanmaktadır. Türkiye bu tür fırsatçı ve kolaycı siyaset anlayışlarıyla yeni tanışıyor değildir. Türk demokrasi tarihinde çözüm ve değer üretmeden siyasi sonuç elde etme yarışına girişenlerin özel bir yeri bulunmaktadır."

Bahçeli, "Türkiye sevdalıları Türkiye`yi konuşuyor" sloganıyla başlattıkları vatandaşla diyalog süresince 36 ile ulaştıklarını kaydetti. Bu uygulamanın ``yararlı ve anlamlı bir faaliyet`` olduğunu anlatan Bahçeli, şöyle konuştu:

``Vatandaşımızı sadece seçimden seçime hatırlayan ve halkı oy deposu olarak telakki eden klasik siyasi zihniyete meydan okuyan bir niteliğe sahiptir. Ülkemizin ve insanımızın yaşadığı zorlukları fırsat bilerek ve olumsuzlukları bir çırpıda istismar ederek, çıkarcı siyaset güdenlerin bu ülkeye gerçekte hiçbir yararının olmayacağının en canlı şahidi, bugün mucize ticareti yapanların dün sebep oldukları açmazlardır.``

Bahçeli, Türkiye`nin, ekonominin en büyük kamburu olan borç yükünütaşımakta zorluk çektiğini belirterek, bunun çeyrek asırlık geçmişe uzanan enflasyon ile hesapsız ve plansız borçlanma sonucunda oluştuğunu kaydetti.

TAKTİK MANEVRALAR ÇÖZÜM DEĞİL

Gelişme ve değişimin herkes için geçerli evrensel reçeteleri olmadığını anlatan Bahçeli, şunları kaydetti:

``Gerek kamu politikalarının belirlenmesinde gerekse özel sektör alanında kurumlara ve şartlara duyarlı, esnek ve dinamik çözümler tercih edilmektedir.

Kamunun ekonomide düzenleyici ve denetleyici fonksiyonunun esas olması ancak planlı ve sağlıklı, yanı çok yönlü duyarlılıkların ve politikaların sonucunda mümkün olabilir. Yoksa anlık niyet ve heveslerle taktik manevralarla bir yere varmak mümkün değildir.

Hükümetimiz ve Meclisimiz zaten 2,5 yıldır ekonomik yapıyı ve kamunun rolünü yerli yerine oturtmanın çabası içindedir. Bütün  bunları ve geçmişteki ihmalleri unutup, yeni bir şey söyleme görüntüsü oluşturmaya çalışmanın gerçekte hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur.``

Bahçeli, 2002 yılı bütçesinin kararlılıkla uygulanması gerektiğinibelirterek, alınan tasarruf tedbirleriyle gereksiz harcamaları kaldırmayı amaçladıklarını kaydetti. Bahçeli, ekonomimizin sağlığı ve geleceği için 2002 yılının çok kritik bir dönüm noktası olduğunu da dile getirdi.

AB KIBRIS'TA RUM GÖZLÜĞÜNÜ ÇIKARMALI

Devlet Bahçeli, Avrupa Birliği (AB) yönetimini, Kıbrıs sorununa Rum yönetiminin gözlükleriyle bakmaktan vazgeçmeye çağırarak, ``Türkiye`nin yaşadığı ekonomik sıkıntıların, milli davalarımızı sahiplenmemize hiçbir şekilde engel oluşturmayacağı çok iyi bilinmelidir`` dedi.

Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı`nda yaptığı konuşmada, AB`nin, Kıbrıs sorununa ``bağnazca`` yaklaşımını sürdürdüğüne işaret ederek, şunları söyledi:

``Kıbrıs`ın uluslararası statüsüne ilişkin çok yönlü tartışmalar devam eder, iki toplumlu ve devletli yapı bütün gerçekliği ile ortada dururken, Kıbrıs Rum Yönetimi`nin apar topar Birliğe üye yapılmak istenmesini başka türlü ifade etmek imkansızdır. Yine bir taraftan KKTC yöneticilerini görüşme masasına davet ederken, diğer taraftan Kıbrıs Rum Yönetimi`ne Birlik üyeliği konusunda garanti vermenin, hiçbir hukuki, ahlaki ve dostane izahı yoktur.``


Yorumları Göster
Yorumları Gizle