Gündem Haberleri

  Bahattin Tatış'ı kaybettik

  Mehmet KURT/İZMİR, (DHA)
  26.10.2008 - 22:07 | Son Güncelleme:

  İzmir'de eğitimin duayeni Bahattin Tatış vefat etti. 15 gündür solunum yetmezliği yaşayan ve evinde dinlenen Tatış, rahatsızlığının artması sonucu kaldırıldığı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği'nde yapılan müdahelelere karşın yaşamını yitirdi.

  89 yaşında hayata veda eden Bahattin Tatış'ın cenazesi, önümüzdeki Salı günü, Alsancak Hocazade Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip, Hacılar Kırı Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilecek.

  BAHATTİN TATIŞ KİMDİR:

  İzmir Özel Türk Koleji'nin kurucusu Bahattin Tatış, 22 Temmuz 1919'da İzmir'de doğdu. Öğrenimine İzmir Halitbey İlkokulu'nda başlayan Tatış, İzmir Erkek Öğretmen Okulu'nun orta kısmını bitirdi. Daha sonra öğrenimini Edirne Erkek Öğretmen Okulu'nda tamamladı. İlk görev yeri olan Seferihisar'ın Beyler Köyü'nde 1 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü'nün matematik bölümünü kazandı. 2'nci Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine öğrenime başlayamadan Yedek Subay Okulu öğrencisi olarak silah altına alındı. Askerlik görevinin ardından Gazi Terbiye Enstitüsü'nde 1943 yılında matematik öğretmeni olarak mezun oldu. Başarısı nedeniyle Enstitü'nün matematik öğretmenliğine, üç ay sonra da okulun müdür yardımcılığı görevine atandı. 2'nci Dünya Savaşı'nın büyümesi ile yeniden silah altına alındı ve Kuleli Askeri Lisesi'nde 3 yıl matematik öğretmeni olarak görev yaptı. Askerliğin bitiminde Gazi Terbiye Enstitüsü'ne dönen Tatış, evlilik nedeniyle ve kendi isteğiyle İzmir Ticaret Lisesi matematik öğretmenliğine atandı. Ticaret Lisesi öğretmenliğini yürütürken yabancıların açmış olduğu özel okullar ayarında bir okul açma düşüncesini 15 Kasım 1950'de gerçekleştirdi. 1950-1975 yılları arasında İzmir Özel Türk Koleji'nin müdürlüğünü yaptı. 1968 yılında Türkiye'nin ilk özel üniversitesi olan Yakındoğu Özel Yüksekokulları'nı kurdu.

  1990-1991 Öğretim yılında Ege Üniversitesi Senatosu, 1994-1995 Öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Senatosu tarafından kendilerine ortaöğretime katkıları nedeniyle ‘Onursal Doktorluk’ ünvanı verildi.

  Trigonometri Dersleri, Geometri Dersleri, Cebir Dersleri, İdealler ve Gerçekler, 21'nci Yüzyıl ve Öğretmen ile Yarınlarda Var Olmak adlı kitapları yayınlanmıştır. 1946 yılında evlendiği Cevriye Tatış'tan Yavuz ve Oğuz adlı 2 oğlu bulunuyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı