GeriGündem Bahar şenliğini engellemek istediler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bahar şenliğini engellemek istediler

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesince (DÜ) düzenlenen şenliği engellemek isteyen bir grup öğrenci, gözaltına alındı.

Dicle Üniversitesince SODES kapsamında düzenlenen şenlik için görüşlerinin alınmadığını ileri süren bir grup öğrenci, şenlik alanında oturma eylemi yaptı. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba biber gazıyla müdahale eden polis, çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.
DÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü ve şenlik koordinatörü İlhan Kaya,  öğrencilerin keyifli zaman geçirmelerini sağlamak amacıyla şenliğin düzenlendiğini, şenlik için üniversitedeki bütün öğrenci derneklerinden görüş alındığını söyledi.
Bir derneğin önce şenliğe destek verdiğini, daha sonra bazı taleplerde bulunduğunu ifade eden Kaya, şöyle konuştu:

“Bize Kürtçe bazı etkinlikler yapmak istediklerini söylediler. Ancak şenlik programının belli olduğunu söyledik. Bunun üzerine etkinlik programından çekildiler. Şenliğin politize olmasını istemedik. Bu nedenle izin vermedik. Öğrencilerin hoş vakit geçirmesini istedik. Ancak grup sıkıntı çıkardı. Kürtçe müzik çalmamızdan bile rahatsız oldular. Bir grup geldi, sahne alanını kapattı, etkinliği yaptırmayacaklarını söyledi. Etkinlikte görev alan bazı öğrencileri tehdit ettiklerini duyduk. Şenliğin başlangıcında eylem yapan öğrenciler gözaltına alındı. Neden öyle oldu anlayamadım. Bunlar gereksiz yere yaşanıyor. Her şeye rağmen şenliğimiz çok güzel devam ediyor. Öğrencilerimiz doyasıya eğleniyor ve çok mutlular. Şenliğimiz cuma gününe kadar sürecek.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle