Gündem Haberleri

  Bağlantısızlar Hareketi toplantısı sona erdi

  AA
  02.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran'ın ev sahipliğindeki 16'ncı Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi, sonuç bildirisinin kabulüyle çalışmalarını tamamladı.

  Başkent Tahran'da 120'den fazla ülkenin katılımıyla yapılan 16. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, sonuç bildirisi üzerinde ittifak sağlandığını açıklamasıyla sona erdi.

  Ahmedinejad kapanış töreninde yaptığı açıklamada, Bağlantısızlar Hareketi bünyesinde geçici bir sekretarya kurulması ve kurumsallaşmaya yönelik somut adımlar atılması gerektiğini söyledi.

  Zirveye katılım düzeyi ve sayının benzersiz olduğunu kaydeden Ahmedinejad, katılımcı ülke devlet ya da hükümet başkanları ile temsilcilerinin konuşmalarında Bağlantısızlar Hareketi'nin ilke ve hedeflerine bağlılıklarını vurguladıklarını ifade etti.

  Ahmedinejad, Bağlantısızlar Hareketi'nin, dünya yönetimindeki sistemin daha çoğulcu ve katılımcı bir yapıya kavuşturulması gerektiği yönünde ortak görüş belirttiğini söyledi.

  Uluslararası sorunların diyalog, müzakere ve barışçıl yollarla çözümü konusunda mutabık kalındığını anlatan Ahmedinejad, bireyin saygınlığı, insan hakları, insani ve ilahi değerlere saygının tartışılamayacağının altının çizildiğini kaydetti.

  Bağlantısızlar Hareketi'nin, tek kutupluluğa, yayılmacılığa ve çıkarcılığa karşı konulmasını tasvip ettiğini belirten Ahmedinejad, ortak düşmanlara gerçekte tüm insanlığın düşmanlarına karşı da dikkatli olunmasının gerekliliğinin bir kez daha teyit edildiğini bildirdi.

  Ahmedinejad, Bağlantısızlar Hareketi üyeleri arasındaki derin bağların uluslararası siyasi gelişmelerde etkili rol oynama imkanı vereceğini söyledi.

  Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nin düzenlenmesinde emeği geçen yerli ve yabancı herkese teşekkür eden Ahmedinejad, üye ve gözlemci ülkeler ile uluslararası kuruluşların temsilcilerine de katılımlarından dolayı teşekkür borçlu olduklarını kaydetti.

  Bağlantısızlar Hareketi, sonuç bildirisinde BM'nin yapısında reforma gidilmesi, Filistin sorunu ve Filistin topraklarındaki İsrail işgali, nükleer silahların imhası, terörizmle mücadele, insan haklarına saygı, barışçıl nükleer enerjiden istifade hakkı gibi konular öncelikli olarak yer aldı.

  İran'ın, zirvede Mısır'dan devraldığı dönem başkanlığını, üç yılın sonunda Venezüella'ya devretmesi de varılan kararlardan biri olarak açıklandı.

  Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nde, 26-27 Ağustos'ta uzmanlar, 28-29 Ağustos'ta dışişleri bakanları düzeyinde çalışmalarda bulunulmuş ve sonuç bildirisi taslağı hazırlanmıştı.

  Dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in açılış konuşmasıyla başlayan Liderler Zirvesi'nde BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, katılımcı ülke temsilcilerine hitap etmişti.
  Aralarında Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da bulunduğu 40 kadar ülke devlet ya da hükümet başkanları düzeyinde, diğer ülkeler de dışişleri bakanı veya özel elçi düzeyinde zirvede temsil edildi.

  Türkiye'nin özel davet edildiği zirveye katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İranlı yetkililerin yanı sıra diğer bazı ülke temsilcileriyle görüşmelerde bulundu.
  Zirveyi 110 ülkeden basın kuruluşu temsilcileri izlerken, güvenliğin sağlanmasında 100 binden fazla polisin görev aldığı belirtildi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı