Gündem Haberleri

  Bağlantılar saptanıyor

  Hürriyet Haber
  10.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit, yanına İçişleri Bakanı Tantan'ı alarak düzenlediği basın toplantısında, ‘‘Cinayetlerin sadece failleri değil, örgütsel ve parasal ilişkileri ve dış bağlantıları da saptanmaktadır’’ dedi.

  Tantan'a büyük övgü

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, dün İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ı da yanına alarak, Başbakanlık merkez binada Uğur Mumcu cinayetiyle ilgili gelişmelere kadar olan süreci anlatan bir basın toplantısı yaptı. Hizbullah ve Umut operasyonlarının toplumun devlete güvenini artırdığını kaydeden Ecevit, bu alandaki başarılı çalışmaları nedeniyle İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ve emniyet teşkilatını kutladı. Emniyet teşkilatının bu başarılarında ekiplerin uyumlu çalışmaları ve gereken durumlarda gizliliğe özen gösterilmesinin önemli bir etken olduğunu söyleyen Ecevit, İçşişleri Bakanı ve tüm emniyet teşkilatına başarılar diledi.

  SORULAR YANITSIZ Ecevit ve Tantan, gazetecilerin Umut Operasyonu'yla ilgili ısrarlı sorularını ise operasyon sürdüğü ve yayın yasağı devam ettiği gerekçesiyle yanıtsız bıraktı. Ecevit, soru sormak için izin isteyen gazeteciye, ‘‘Olabilir, ama yanıt veremeyebilirim. Biliyorsunuz yayın yasağı devam ediyor. Sayın Tantan kendi takdiri içinde belki bazı soruları yanıtlayabilir, belki de yanıtlamayı doğru bulmaz’’ dedi.

  Yakalanan 9 kişi arasında Mumcu'nun katilinin bulunup bulunmadığına ilişkin bir soruya Tantan, soruşturmanın gizlilik içinde yürütüldüğünü, DGM savcılığının da yayın yasağı getirdiğini hatırlatarak, ‘‘Konuşmamamız daha uygun olur’’ demekle yetindi. Yakalananların ifadeleri arasında çelişkiler bulunduğu hatırlatıldığında ise Tantan, kamu davası açılmadan önce bu tip konularda yorum yapmanın ve konuşmanın son derece sakıncalı olduğunu vurguladı. Tantan, Mumcu cinayetiyle bağı bulunduğu ileri sürülen İran'a karşı ne yapılacağına ilişkin bir soruya da aynı gerekçelerle yanıt vermedi. Ecevit de, belli aşamalar tamamlanıncaya kadar gizliliğe riayet edilmesinin çok büyük önem taşıdığını belirterek gazetecilerden de anlayışlı olmalarını istedi.

  ECEVİT'TEN TANTAN'A ÖVGÜ Ecevit, bu başarıda herşeyden önce Tantan'ın kararlılığı, tutarlılığı ve uzmanlığının önemli bir etken olduğunu vurguladı. Ecevit şöyle devam etti: ‘‘Bundan sonrasını da onun takdirine bırakalım. Sırası geldiğinde sayın bakan gerekli açıklamayı yapacaktır.’’

  Fısıltılar sona erdi

  Başbakan Bülent Ecevit'in Uğur Mumcu suikastıyla ilgili açıklama yaparken yanına İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ı da alarak övgüyle sözetmesi, kulislerde ‘‘Tantan'a bizzat Başbakan Ecevit sahip çıktı’’ diye yorumlandı. Başbakan'ın bu tavrı, geçen hafta siyasi kulislere yayılan Mesut Yılmaz'ın kabineye girmesiyle ilgili ‘‘ANAP İçişleri'ni DSP'ye verir, Dışişleri'ni alır’’ fısıltılarını da rafa kaldırdı.

  İfadelerde çelişki yok unutulan noktalar var

  İÇİŞLERİ Bakanlığı, Emniyet'teki sorgusunda Mumcu suikastını gerçekleştirdiklerini itiraf eden dinci terör örgütü üyesi Yusuf Karakuş'un ifadelerindeki çelişkileri ‘‘Olayın üzerinden 7 yıllık sürenin geçmiş olmasına’’ bağladı.

  Hürriyet'in sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanlığı üst düzey yöneticisi şunları söyledi: ‘‘Sadece Karakuş'un ifadesine bakarak birşeyler söylemek doğru değil. Çünkü yakalanan diğer örgüt mensuplarının verdiği ifadelerde de önemli açıklamalar var. Bunlar Karakuş'un verdiği ifade ile birbirini tutuyor. Örneğin Uğur Muncu'nun bahçe içindeki sitesine gittiklerini söylüyor. Burada bir çelişki varmış gibi görülebilir. Ancak, Mumcu'nun evinin karşısında bulunan geniş bir alan var. Su deposu olan bu bölgeye bir kapıdan giriliyordu. Otomobili de bu duvarın dibinde duruyordu. Buradan kaynaklanarak bir sitenin içine girdiklerini hissetmiş olabilirler. Karakuş'un ifadeleriyle, diğerlerinin sorgularının sonuçları birbirleriyle tam anlamıyla örtüşüyor. Burada bir çelişki varmış gibi görülebilir. Ancak, olayın üzerinde 7 yıl geçti. Bazı unutkanlıklar da olabilir. Önemli olan sadece Mumcu suikastini çözmemiz değil. Buna bağlı diğer suikastları da çözüyoruz.’’

  Bu arada ANAP Grubu'nda konuşan İçişleri Bakanı Sadettin Tantan da, Uğur Mumcu suikastını gerçekleştirenlerin ellerinde olduğunu belirterek, ‘‘Kollarını bacaklarını yakaladık, sıra gövdesinde’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı