GeriGündem Bağış: "Seçime değil reformlara yönelelim"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağış: "Seçime değil reformlara yönelelim"

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB'nin Türkiye için geçici bir heves değil, stratejik bir hedef olduğunu söyledi.

Bağış, "TOBB Ankara AB Bilgi Merkezi" ve "ABGS TOBB İkiz Kuleler Hizmet Binası"nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, AB'nin, Türkiye'nin Batı yöneliminin ve çağdaşlaşma projesinin en önemli zeminini oluşturduğunu belirtti.
Türkiye'nin AB sürecinde bugüne değin pek çok engel yaşandığını ifade eden Bağış, "Kimilerinin bu süreci engellemek için, darbeler yapıp ötelemeye kalktığını, kimilerinin de 'bu işin yolu Diyarbakır'dan geçer' deyip, hedef saptırdığını" kaydetti.

Bağış, Türkiye'de sivil toplum kuruluşları, devlet kurumları, akademik dünya ve medyanın el ele verdiğini ifade ederek, "Ne AB ülkelerinde Türkiye'yi engellemek isteyen odaklara fırsat verdik, ne ülkemizde devleti çetelerin yönetmesini isteyenlere fırsat verdik. Türkiye'yi her zamankinden daha Avrupalı, daha demokratik, daha çağdaş yapmak için ele ele verdik ve bugünkü noktaya birlikte ulaştık. Bundan sonra da Türkiye'nin kararlılığı devam edecektir" diye konuştu.
"AB artık Türkiye için geçici bir heves değil, stratejik bir hedeftir" diyen Bağış, 2009'da çok önemli reformlar yapıldığını ifade etti.

AB sürecinin, yaşamın her alanında standartları yükseltmek ve Türk insanının Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerinde bir yaşam standardı sürdürebilmesini sağlamak olduğunu belirten Bağış, AB sürecinin Cumhuriyet tarihinin en önemli demokratik açılımı olduğunu söyledi.

İspanya ve Belçika dönem başkanlıklarında Türkiye'nin AB sürecinde çok daha hızlı ilerleyeceğine inandığını belirten Bağış, "İspanya'nın başkanlığı döneminde bir rekor kırma peşinde olduklarını, Türkiye-AB ilişkilerinde zirveye çıkmayı beklediklerini" kaydetti.

AB'nin bugün karşı karşıya kaldığı sorunlar düşünüldüğünde Türkiye'nin kilit rolünün ortaya çıktığını ifade eden Bağış, "Bu süreçte kararlılığımızı sürdürürsek, yapmamız gereken reformları yapma konusunda azmimizi ortaya koyarsak, tam üyeliğin de mutlaka gerçekleşeceğine inanıyorum" dedi.

Türkiye'de bu yıl bir genel seçimin olmayacağını kaydeden Bağış, "Bu sene kafamızı seçimlere değil, reformlara yönlendirmeliyiz ve Türkiye'de iktidarı muhalefeti, devleti sivili, genci yaşlısı el ele vererek, bu ülkenin çağdaş medeniyetler seviyesi üzerine çıkması için çabalamalıyız" diye konuştu.

Bugünkü Anayasanın Türkiye'ye dar geldiğini de belirten Bağış, "Adeta bir mıknatıs gibi bizi geriye doğru çekiyor" dedi. Bağış, "Bizim bu ülkedeki her vatandaşımızın benim diyeceği bir Anayasaya kavuşmamızın vakti geldi. Bütün vatandaşlarımızın buluşacağı ortak platform AB sürecimizdir ve AB standartlarında bir anayasaya kavuşma sürecimizdir" ifadesini kullandı. Bağış, muhalefet partilerine de seslenerek, birer Anayasa taslığı hazırlamaları çağrısını yineledi.

Bağış, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ne de değinerek, "Türkiye'nin her kesimine kulak veriyoruz. Artık devlet eskiden bazı vatandaşlarını karda yürürken çıkan seslerle tanımlama yerine, onlara kulak verip, onların sorunlarını dinlemeye başladı" diye konuştu.

Türkiye'de AB süreciyle ilgili çok ciddi dezenformasyon kampanyaları olduğunu da belirten Bağış, Türkiye'de AB'nin ne olduğu ya da ne olmadığıyla ilgili halkı yanıltmaya çalışan bilinçli odaklar olduğunu ifade etti. Bağış, bu odakların AB'nin sanki Türkiye'ye kötülük yapmak için bir araya gelmiş ülkelerden oluştuğu imajını yaymak için, yalan haberlerle internet ortamında beyinleri karıştırmaya çalıştıklarını belirtti. Bağış, bu bağlamda AB müzakere sürecinde önemli olanın fasıl açmak değil, zihin açmak olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle