GeriGündem Bağış kalple 12 yıl yaşadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağış kalple 12 yıl yaşadı

Bağış kalple 12 yıl yaşadı
refid:14544405 ilişkili resim dosyası

İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi'nde, Türkiye'nin ilk kalp nakillerinden birisinin gerçekleştirildiği 41 yaşındaki Fadime Can, 12 yıl yaşayabildi.

Can geçen pazar günü ailesiyle gittiği piknikte fenalaşarak öldü. Eşinin ölümünün ardından yıkılan eşi İbrahim Can, “İkinci çocuğumuz olduktan sonra hastalığı ortaya çıkmıştı. Eşim nakil alanında ilkleri yaşamıştı” dedi.

İzmir'in Bozyaka semtinde oturan Fadime Can, henüz 29 yaşındayken ikinci çocuğu Kübra'yı dünyaya getirdikten sonra rahatsızlandı. Hastanelerde bir dizi kontrolden geçen Fadime Can'ın, kalbinde büyüme olduğu ve kaslarının yeterli çalışmadığı ortaya çıktı. Yaşaması için tek şansı ise kalp nakli olmasıydı.

Fadime Can'a, 1998 yılında Ege Üniversitesi Hastanesi'nde Türkiye'nin ilk kalp nakillerinden birisi gerçekleştirildi.

Fadime Can, sağlıklı olarak yeni yaşamını sürdürmeye başladı. Doktorların tekrar çocuk sahibi olabileceği müjdesini dahi verdiği Can, geçen pazar günü ailesiyle birlikte Subaşı'na pikniğe gitti.

PİKNİKTE CAN VERDİ

Eşi ve çocukları kısa süreliğine yanından ayrılmalarının ardından döndüklerinde Fadime Can'ın cansız bedenini buldu. Can'ın cesedi nöbetçi savcının incelemesinin ardından Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. İlk belirlemelere göre Can'ın kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği belirlendi.

İşlemlerin ardından ailesine teslim edilen Fadime Can'ın cenazesi, Bozyaka Cami'nde ikindi vakti kılınan namazın ardından Gaziemir Mezarlığı'nda toprağa verildi. Eşinin ölümüyle büyük üzüntü yaşayan İbrahim Can, “Eşim ilk kalp nakli olanlarlandı. Kendisinden önce olan bir kişi sanırım çok yaşamadı ama eşim 12 yıl yaşamını sürdürdü. O zaman nakil olanlar içerisinde en uzun yaşayan kişi olduğunu doktorları söylüyordu. Nakil alanında ilkleri yaşamıştı. Son iki yıldır çeşitli rahatsızlıkları vardı” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle