GeriGündem Bağış: Ermeni lobisi bir mevzi kazandı ancak, savaşı kaybetti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağış: Ermeni lobisi bir mevzi kazandı ancak, savaşı kaybetti

SÖZDE Ermeni soykırımının tanınmasını öngören tasarının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nden geçmesini değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dış İlişkiler Danışmanı ve AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, “Henüz herşey bitmiş değildir. Bundan sonra tasarının genel kurula gitmemesi, giderse de oradan geçmemesi konusunda çaba harcayacağız. Bu tasarının ait olduğu yer ABD Kongresi’nin genel kurulu değil, köşedeki çöp sepetidir” dedi.

Temaslarını ABD'de sürdüren Bağış yaptığı açıklamada, Ortadoğu ve Avrasya’nın hassas bir dönemden geçtiği sırada Türk- ABD ilişkilerinin gereksiz bir ipoteğin altında kaldığını anlatırken, “Bu karar Türk halkını çok üzmüştür. ‘Dost ve müttefik' diye nitelediğimiz ABD’nin yasama organının bu kararı kabul etme sürecine girmesi bizi son derece üzmüştür. Türkiye eskisi gibi kabuğuna çekilen, olayları geriden izleyen bir ülke değildir. Artık bölgesel güç olan bir Türkiye vardır ve haksızlıklara asla meydan vermeyecektir” dedi.

Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ın nezdinde tüm hükümet üyelerinin, komutanların, Türkiye Büyükelçiliği, diplomat, işadamları, ABD'deki Türkler'in bu konuda çaba ve girişimleri olduğunu vurgularken, şöyle dedi:

“Herkes elbirliği ve dayanışma ile Türkiyemize yönelik bu insaf ve ahlak dışı saldırıyı durdurmak için elinden geleni yaptı. ABD’deki Ermeni lobisi belki şimdilik bir mevzi kazanmıştır ancak, savaşı kaybetmiştir. Bu tasarının Erivan’a hiçbir faydası yoktur. Ermeni lobisi, kendi dar fanatizmi uğruna Türkiye-ABD ilişkilerini de tehlikeye atmıştır. ABD yurttaşlarından oluşan bu lobi doğrudan ABD çıkarlarına zarar vermiştir. ABD demokrasisinin bu kadar kötüye kullanıldığı, etnik bencil fanatizme alet edildiği bir başka olay hatırlamıyoruz. Bush yönetiminin yoğun çabalarına ve Başkan Bush’un bizzat çaba harcamasına rağmen komitenin tasarıyı az bir farkla da olsa kabul ettiğini gördük. Kongrede çoğunluğa sahip Demokrat Parti’nin Başkan Bush’u ve Cumhuriyetçi Parti'yi Ortadoğu ve Avrasya'da sıkıştırmak, zor durumda bırakmak için bu tasarıyı kullandığı anlaşılıyor. Demokratlar, Türkiye ile ABD'nin arasını açarak özellikle Irak'ta Bush yönetimini başarısızlığa sürüklemeye çalışıyor. Bu tasarının ve Türkiye’nin bu tür bir hesaba muhatap olması üzücüdür.”

Bağış, ABD Kongresi'nin talihsiz adımı attığını, ABD yönetimi, Beyaz Saray, Dışişleri, Pentagon'un Türkiye ile ilişkileri korumak için hala atacağı önemli adımlar olduğunu bildirirken, şöyle devam etti:

“PKK terörüyle mücadelede, ABD yönetimi hâlâ Türk halkı için önemli adımlar atabilir. Yönetimden bunu talep ediyoruz. Bu tasarı her durumda uygulanma şansı bile olmayan bir evraktır. Türk-ABD ilişkilerini canlandıracak ve güçlendirecek adımlar ise tükenmiş değildir. PKK ile mücadelede ABD’nin acil, etkin ve kararlı katkısını talep ediyoruz.”

“TÜRKİYE'NİN İZLEYECEĞİ YOLU BELİRLEYECEĞİZ”

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarıyı 21’e karşı 27 oyla kabul etmesini Washington'da bulunan, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış başkanlığındaki TBMM heyeti ile Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da oylamayı izledi.

Tasarının kabul edilmesi ardından sorularını yanıtlayan Büyükelçi Şensoy, olayların nasıl gelişeceğinin bekleyip görüleceğini kaydetti. Türk hükümetinin, tasarının kabul edilmesine karşı tepkisini soran bir gazeteciye karşılık Şensoy, “Ben büyükelçi olarak Türk hükümetinin şu aşamada ne tepki vereceği konusunda bir yargıda bulunamam” dedi.

Egemen Bağış ise, hatayı düzeltme konusunda Amerikalılar'a büyük görevler düştüğünü vurgularken “Şu an Türkiye'nin önceliklerinin başında terörle mücadele ve PKK belasını defetmek gelmektedir. Bu konuda Amerikalılar gerekli adımları atmaktadır ve terörle mücadele konusunda artık somut birşeyler ortaya koymak zorundalar. Bundan sonraki gelişmeleri takip edeceğiz. Türkiye’de Sayın Başbakanımız ve bakanlarımızla konuyu değerlendireceğiz. Ondan sonra da Türkiye’nin izleyeceği yolu belirleyeceğiz” diye konuştu.

SINIR ÖTESİ OPERASYON İHTİMALİ

Bundan sonra gelişmelere yakından takip edeceklerini söyleyen Bağış, TBMM heyeti olarak Türkiye’ye dönünce gelişmelerin ayrıntılarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlara anlatacaklarını kaydetti. Bir gazetecinin “Sınır ötesi operasyon ihtimali arttı mı?” sorusu üzerine Bağış, “Arkadaşlar bu konuda benim burada yorum yapmam doğru olmaz. Onun kararı Ankara’da verilir” dedi. Tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’na ne zaman getirilebileceği bir soruya Bağış, “Bilmiyorum, ama yakaladıkları momentumu değerlendirmek isteyeceklerdir. Önce kendi tarihlerini sorgulamaları gerekir” yanıtını verdi.

“GENEL KURUL’DAN GEÇERSE, TÜRKİYE HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ YAPAMAZ”

Egemen Bağış, bu tasarının ABD’ye, Ermenistan’a, ne de Türkiye'ye faydası olacağını anlatırken, “Bu tasarı sadece buradaki birkaç yüz bin Ermeni’nin oyunu alabilmek için oynanan bir oyundur. Tamamen bir siyasi ayak oyunu oynanmıştır. Eğer bu Genel Kurul'dan da geçerse, Türkiye hiçbir şey olmamış gibi yapamaz. Türkiye bir emirlik değil, bir demokrasidir. Demokrasilerde de toplumun hassasiyeti önemlidir” diye konuştu.

BURNS: TÜRKİYE'NİN MİSİLLEMEDE BULUNMAYACAĞINI UMUYORUM

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, komitedeki oylamadan çıkan sonucun kendilerinde derin bir hayal kırıklığı yarattığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı’nda oylama ile ilgili soruları yanıtlayan Burns, “Türkiye bizim en önemli müttefiklerimizden biri. Bu oylama sonrası misillemede bulunmayacaklarını umarım” diye konuştu. Türkiye’nin hayal kırıklığının ortak çalışmalara müdaheleye dönüşmemesi temennisinde bulunan Burns, “Türkiye ile ortak çalışmayı sürdürmeye ihtiyacımız var” dedi. Nicholas Burns, Türkiye’nin, İncirlik üssünün kullanımı konusunda da ABD’yi endişelendirecek bir tutum içinde olmadığını söyledi. Burns’un açıklamaları doğrultusunda, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, bu sabah, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakareci Ali Babacan’ı araması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle