Gündem Haberleri

  Bağış: Biz kendi karnemizi kendimiz veririz

  Özkan ARSLAN/İSTANBUL,(DHA)
  12.09.2012 - 22:54 | Son Güncelleme:

  AVRUPA Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kıbrıs Lefke Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Mehmet Hasgüler’i Ortaköy’deki AB çalışma ofisinde kabul etti. AB ilerleme raporlarındaki basın özgürlüğü ile ilgili eleştiriler sorulan Bağış, "Biz ilerleme raporlarını hiç bir zaman Türkiye’ye verilmiş bir karne olarak görmeyiz. Biz, her yıl sonunda kendi karnemizi kendimiz veriyoruz" dedi.

  Egemen Bağış, kabul sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Mehmet Hasgüler’in, Adnan Menderes döneminde AB ile ilişkileri başlatan, AB ve Kıbrıs konusunda büyük çalışmaları olan dönemin Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile ilgili Kıbrıs’ta düzenlenecek konferansa kendisini konuşmacı olarak davet ettiğini belirterek, "Ben böyle bir projenin içinde olmaktan onur duyarım. Böylelikle rahmetli Fatin Rüştü Zorlu’yu anmak için bir vesile olur" dedi.

  BAZEN BOZUK LENSLERLE FOTOĞRAF ÇEKİLİYOR

  Bakan Bağış, AB ilerleme raporunda Türkiye ile ilgili basın özgürlüğü konusunda yapılan eleştirilerin sorulması üzerine, "Benim elime ulaşmış resmi bir ilerleme raporu taslağı yok. Bu sene de her sene olduğu gibi ilerleme raporu yayınlanacak. Yayınlandığında da biz yorumlarımızı yaparız. Ama biz ilerleme raporlarını hiç bazen Türkiye’ye verilmiş bir karne olarak görmeyiz. Üye ülkelerin katkıları ile oluşturulmuş bir rapor. Bir takım siyasi yönleri de olacaktır. O siyasi mesajları rapor üzerinden Türkiye’ye vermek istemiş olabilirler. Biz her yıl sonunda kendi karnemizi kendimiz veriyoruz. Neler yaptığımızı, hangi yasaları çıkarmışız bununla ilgili döküm yapıp kamuoyuyla paylaşıyoruz. 2012’de biz yine kendi raporumuzu yayınlayacağız. Neler yapmışız, neler yapmamız gerekiyor bunun dökümünü çıkarırız. Ama AB’de bir fotoğraf çekiyor. İlerleme raporu Türkiye’nin bir fotoğrafıdır. Ama bazen yanlış lenslerle, bozuk lenslerle fotoğraf çekiliyor. Bu, İlk defa olmuyor, son defa da olmayacak. Biz bu ilerleme raporları üzerinden Türkiye’ye ne gibi mesajlar vermeye çalıştıklarını çok iyi biliyoruz. Bunu en iyi Kıbrıs konusunda biliriz. Kıbrıs konusunda 52 yıllık süreçte hiçbir iktidarın yapamadığını yapan ve uluslar arası algıyı değiştiren hükümetimizin başarılarını görmezden gelen raporlar çıktı bugüne kadar. O yüzden başkalarının yazdığı raporları okuruz ama biz kendi raporumuzu kendimiz çıkarırız" dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı