GeriGündem Bağış:2025'de Avrupa'nın yüzde 10 Müslümanlardan oluşacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağış:2025'de Avrupa'nın yüzde 10 Müslümanlardan oluşacak

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "2025 yılında Avrupa'nın yüzde 10'unun Müslümanlardan oluşacağını" söyledi.

Bağış, resmi ziyaret için bulunduğu Slovakya'nın başkenti Bratislava'da, tarihi Zichy sarayındaki Dış Politika Akademisinde, akademi yönetiminin özel olarak davet ettiği diplomat, politikacı ve öğrencilerden oluşan 100 kadar konuğa hitap etti.Bakan Bağış, Türkiye'nin üyeliğiyle ilgili olarak AB üyesi ülkelerin, "yoksulsunuz, büyüksünüz ve Müslümansınız gibi eleştirilerde bulunduklarını" anımsatarak, "Bizi AB'ye almamak için bu bahanenin arkasına saklanıyorlar" dedi.

AB'nin eleştirilerine tek tek yanıt veren Bağış, "Birincisi biz yoksul değiliz. Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisiyiz. Evet, çok büyüyüğüz ama komşularıyla birlikte AB'ye 1.5 milyarlık bir ekonomik alan kazandırıyoruz" diye konuştu.AB'nin "Müslümansınız" eleştirisine, "Günaydın beyler" diyerek esprili yanıt veren Bağış, "Biz AB'ye üyelik başvurusu yaptığımızda Müslümandık, bugün de Müslümanız. Sonradan Müslüman olmadık" dedi.

Türkiye'nin dinler ve kültürlerarası diyaloğa önem verdiğini belirten Bağış, "Avrupa'nın 2025 yılında yüzde 10'unun Müslümanlardan oluşacağını" söyledi ve "Dolayısıyla bu nüfusa barış ve demokrasi mesajları mı verilmeli, yoksa fundamentalizm mesajları mı verilmeli” diye sordu. Bağış, "Türkiye bu nüfusa
barış, demokrasi ve insan hakları mesajı vermek istiyor" diye konuştu.

Türkiye'nin müzakere sürecini ve AB'den taleplerini de detaylı olarak anlatan Bağış, Türkiye'nin AB'nin "enerji, dış politika,güvenlik, ortak savunma, terörle mücadele ve yasadışı göç gibi önemli sorunlarının çözümünde anahtar olduğunu" vurguladı.

Bağış'ın konuşmasını yaptığı kürsüde moderatörlük görevini de Dış Politika Akademisi yönetim kurulu üyesi ve Slovakya'nın eski dışişleri bakanı Pavlo Demes üstlendi.Toplantı öncesi Bağış ile uzun süre sohbet eden Demes, kürsüde Bağış'ı konuklara tanıtırken, Türkiye'nin müzakere sürecindeki çabalarından övgüyle söz etti ve "Bağış'ın AB içinde, 'Mister Europa' (bay Avrupa) olarak anıldığını" söyledi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bratislava'daki resmi temasları çerçevesinde yarın da Slovak Parlamentosunun Dışişleri ve Avrupa Komisyonu üyeleriyle ayrı ayrı yapacağı görüşmenin ardından, Brüksel'e gitmek üzere ülkeden ayrılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle