Gündem Haberleri

  Bağımsızlardan oy kaybına karşı 3 yöntem

  Ramazan YAVUZ / DHA
  29.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adayları, 12 Haziran’daki seçimlerde kendilerine oy vermek isteyen vatandaşların pusulada şaşırmaması için 3 yöntem kullanmayı benimsedi. Siyasi partilerden sonra oy pusulasında yer alan bağımsız adaylar, özellikle okuma yazma bilmeyen seçmenlerin başka partiye veya adaya oy kullanmasının önüne geçmek için ip, fotokopi ve sayma gibi yöntemleri kullanmayı kararlaştırdı. Bu önlemler şöyle:
  - Oy pusulalarının fotokopisi çekilerek seçmene dağıtılacak. Bu pusulalarda, bağımsız adayın olduğu kısımlar kesilerek o kısım boş kalacak. Seçmen, oy sandığına gittiğinde, örnek oy pusulasını, gerçek oy pusulasının üzerine koyacak ve de boş kalan kısma mührü vuracak. Şablonun ters konulmaması için sol üst köşesine işaret konacak.
  Adayın yeri iple ölçülecek
  - Yine bir diğer yöntem ise ip yöntemi. Seçmen daha önceden örnek oy pusulasından oy vereceği bağımsız adayının yerini iple ölçecek. Sandığa gittiğinde bu ipi oy pusulasının üzerine koyacak ve ipin ucunun bittiği yerdeki adaya mühürü vuracak.
  - Üçüncü yöntem ise sayım. Bu yöntemde de okuma yazma bilmeyen seçmene bağımsız adayın oy pusulasında kaçıncı sırada olduğu bildirilecek. Seçmen sandığa gittiğinde en baştan başlayarak sayacak ve bulduğu sıradaki bağımsız adayın bölümüne denk gelecek şekilde mührü vurup oyunu verecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı