Gündem Haberleri

  Bağımsızlar da rekor kırdı

  ANKA
  22.07.2007 - 21:32 | Son Güncelleme:

  Genel seçimlere ilişkin kesin olmayan sonuçlara göre 23. Dönem Meclisi’ne en az 23 milletvekili sayısına ulaşacağı tahmin edilen bağımsızlar rekora imza attı. 1946 yılından bu yana yapılan seçimlerde toplam 47 bağımsız milletvekili Meclis’e girerken, en çok bağımsız milletvekili 1969’da seçilmişti.

  Genel seçimlere ilişkin kesin olmayan sonuçlar, AKP’nin oy oranını artırarak bir kez daha tek başına iktidar olacağını ortaya koyarken, bağımsız milletvekillerinde de daha önceki seçimlerle kıyasla büyük bir patlama yaşandı. Çok partili siyasi yaşama geçilen 1946’dan bu yana yapılan genel seçimlerde toplam 47 bağımsız milletvekili Meclis’e girmişti. Meclis’e en çok bağımsız milletvekilinin girdiği seçim ise 1969 seçimleri olmuştu. TİP’in katılmadığı 1969 yılındaki seçimlerde, 13 TİP’li bağımsız milletvekili olarak Meclis’e girmişti.

  DTP DE AYNI YÖNTEMİ İZLEDİ

  22 Temmuz genel seçimlerinde ise Demokratik Toplum Partisi (DTP) aynı yöntemi izlerken, seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre, Diyarbakır’dan Aysel Tuğluk, Ahmet Türk, Akın Birdal gibi isimler 23. dönem Meclisinde yer alacak. Bu isimlerin yanı sıra Meclis’e girecekleri kesinleşen diğer bağımsız adaylar da Rize’den eski ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve Sivas’tan Muhsin Yazıcıoğlu oldu. Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre yeni dönemde Meclis’te en az 23 bağımsız milletvekilinin yer alacağı belirtiliyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı