Gündem Haberleri

  Bağımsız Film Festivali'nde son gün

  Hürriyet Haber
  26.01.2002 - 14:36 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık 10 gündür devam eden Bağımsız Film Festivali 27 Ocak'ta yapılacak gösterimlerle sona eriyor. Sinemada farklı tatlar arayan sanatseverlere zengin bir program sunan festivalin son gününde de ilginç filmler var. Kenya doğumlu Mike Figgis'in yönettiği Otel bunlardan biri.

  Halk arasındaki deyimiyle 'hafif çatlak' bir yönetmen; bir grup oyuncu ve teknisyeni Venedik'deki Hungaria Oteli'nde biraraya getirir. Amacı Malfi Düşesi'nin serbest bir uyarlamasını çekmektir. Yapımcılar yönetmenin her tür şımarıklığını kabul ederler. Oyuncular ise tam bir şaşkınlık içindedir. Hiç bir şey kesin olarak belli olmadığı için kendilerinden ne beklendiğinin bir türlü ayırdına varamazlar. Bir suikast girişiminden sonra olaylar tamamen beklenmedik bir yöne gider. Otel binasının altında yaşayan yamyamların konukları teker teker yemeğe başlaması da bütün bu olup bitenleri daha da karmaşık hale getirir.

  Beyazperdenin sıradışı yönetmenlerinden Mike Figgis'in yönetmenliğini üstlendiği Otel (Hotel) adlı film, 27 Ocak Pazar günü Bağımsız Film Festivali'nde seyirci karşısına çıkıyor.

  Figgis'in geçen yıl çektiği Otel, ilginç konusunun yanısıra şu sıralar gösterimde olan Enigma'da da rol alan Saffron Burrows, Latin güzeli Salma Hayek ile David Schwimmer, Burt Reynolds, Julian Sands'dan oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkat çekici.

  Figgis'in doğaçlama oyunculuğun sınırlarını araştırdığı Otel'in çekim öyküsü de ilginç. Yönetmen Mike Figgis filmi belli bir senaryoya bağlı kalmadan çekmiş. Filmin büyük çoğunluğu doğaçlamaya dayanıyor ama bu yönetmenin görüşüne göre "o kadar da korkutucu değil."  Ekip bir sahneyi çekip, sonra seyredip, üzerinde tartışarak, beğenilmezse yeniden çekerek filmi tamamlamış.

  Filmde makyaj ve kostüm görevlileri de çalışmamış. Figgis, oyuncuların giyim ve makyajlarından kendilerinin sorumlu olmasını tercih etmiş. Oyuncular kendi gardroplarından seçtikleri giysileri kullanmışlar.

  Yönetmen Figgis, para konusunda da oyunculara yazdığı mektupta şu açıklamaları yapmış: " Herkes eşit para alacak. Parası çok iyi değil, kusura bakmayın. Bu konu üzerinde çalışıyorum; film eğer bir gün para kazanırsa bir kısmının ekibe geri dönebilmesi için bir puanlama sistemi oluşturmaya çalışıyorum."

  Bütün bu koşullara rağmen ekip yapılan işten keyif almış ve ortaya iyi bir film çıkmış.

  MÜZİK GRUPLARINDAN SİNEMAYA

  Yönetmen Mike Figgis, sinemadan önce İngiliz müzik gruplarında çalarak ve deneysel tiyatro çalışmalarıyla adını duyurdu. The House adlı televizyon filmi ile usta yönetmen Davin Putnam'ın dikkatini çeken Figgis, ilk sinema filmi Stormy Monday ile de beyazperdeye hızlı bir giriş yaptı. Richard Gere ile Andy Garcia'nın başrollerini paylaştığı Internal Affair ve 1995'te Oscar'a aday gösterildiği Leaving Las Vegas ise Figgis'in eriştiği zirvelerden biri.

  Figgis'in imzasını taşıyan ve bağımsız sinemanın seçkin örneklerinden biri olan Otel 27 Ocak Pazar saat 12:00'de Beyoğlu Fitaş AFM 2 Salonu'nda izlenebilir.
   

  BAGIMSIZ FİLM FESTİVALİ'NDE SON GÜN
  27 OCAK PAZAR

  AFM 1
  * Kral Yaşıyor
  Yön: Kristian Levring
  Saat: 10:00

  * Soğuk ve Çılgın
  Yön: Knut Erik Jensen
  Saat: 12:00

  * Ananı da
  Yön: Alfonso Cuarón
  Saat: 15:00

  * Özel Gösterim: Creamester 5+2
  Yön: Matthew Barney
  Saat: 19:00

  * Olası Dünyalar
  Yön: Robert Lepage
  Saat: 21:30


  AFM 2
  * Otel
  Yön:Mike Figgis
  Saat: 12:00

  * Bak,Müzik: Videolar
  Yön:
  Saat: 15:00

  * BBC Müzik ve Film
  Saat: 19:00

  * Kısalar ve Ödül Töreni
  Saat:21:30

  BEYOĞLU AFM FİTAŞ SİNEMALARI
  Tel: 0 212 292 11 11

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı