Gündem Haberleri

  Bağımsız Film Festivali başladı

  Hürriyet Haber
  19.01.2002 - 16:24 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da ilki düzenlenen Bağımsız Film Festivali başladı. Bugünün en çarpıcı filmi Hint Usulü Patlamış Mısır.

  Ticari gösterime giren ve birbirine benzeyen filmlerden sıkıldıysanız ilk kez düzenlenen Bağımsız Film Festivali size çok sayıda seçenek sunuyor. Bugün başlayan festival dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ve büyük stüdyolara bağlı kalmadan çekilen çok sayıda filmi sinemaseverlerle buluşturuyor.

  Bağımsız Film Festivali'nde bugünün en çarpıcı filmi Nisha Ganatra'nın imzasını taşıyan Hint Usulü Patlamış Mısır (Chutney Popcorn) . Film, geçen yıl Berlinale'de Seyircilerin Seçtiği En İyi 2'nci Film Ödülü'nün yanısıra 1999 Los Angeles Outfest'de en iyi film, 1999 New Port'ta da en iyi film ödülünü kazanmıştı.

  Yönetmen Ganatra sıradışı bir konuyu işleyen filmi için "Filmdeki herkes kendi kültür yitimiyle, kültür eksikliğiyle, kültür yoksunluğuyla alay ediyor. Amerika'da Hintli oluşumuzu ortaya koyuş biçimimiz gibi tıpkı. Filmdeki bütün karakterler, bir şeyleri yeniden yaratmaya ve bunlara tutunmaya çalışıyorlar" diyor.

  Film, New York'ta yaşayan Hintli bir ailenin öyküsünü anlatıyor. Ailenin kızı Reena lezbiyendir. Ailenin köklerinin ait olduğu kültür tarafından pek hoş karşılanmayan bu durum Reena ile anne ve babası arasında çatışma yaratır.

  Ganatra, Hint Usulü Patlamış Mısır'da aşk ve insan ilişkileri gibi sıradan konuları biraz mizahi, biraz uçucu ama içten ve etkileyici bir dille anlatıyor.

  New York Üniversitesi Sinema Yüksekokulu mezunu olan Nisha Ganatra, ilk uzun metraj filmi Hint Usulü Patlamış Mısır'ı (Chutney Popcorn) çekmeden önce Schindler'in Listesi ve Erkek Severse gibi filmlerde asistanlık yaptı.

  Film bu akşam saat 21.30'da AFM Salon2'de seyirciyle buluşuyor.

  Bağımsız Film Festivali'nin yarınki programı ise şöyle:

  Takip
  Saat: 10:00

  Soğuk ve Çılgın
  Saat: 12:00

  Öyle Bir Şey Yok
  Saat: 15:00

  Kara Dul
  Saat: 21:30

  Bir Rüya İçin Ağıt
  Saat: 00:00


  Kısa Filmler
  Asfalta Çakılan Kız

  Saat: 15:00

  BBC Müzik ve Film
  Saat: 19:00

  Bak Müzik; Videolar
  Saat: 21:30

  Mill! Fantastik
  Saat: 00:00

  Biletler için www.biletix.com
  Tel: 0 216 454 15 55
  Beyoğlu Fitaş Sineması: 0 212 292 11 11
  Bilet fiyatları/ Tam: 6 Milyon TL, Öğrenci: 5 Milyon TL

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı