GeriGündem Bağdat'ta Ramazan bombaları: 43 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağdat'ta Ramazan bombaları: 43 ölü

Wolfowitz'in kaldığı El Reşid Oteli'ne roketli saldırı sonrası Bağdat dün de bombalarla sarsıldı: 43 ölü, 216 yaralı.

Bağdat, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in kaldığı El Reşid Oteli'ne düzenlenen roket saldırısının şokunu atamadan dün de bir dizi patlamayla sarsıldı. Kızılhaç binasının önündeki barikatlarda bomba yüklü ambulans patlatıldı. Karakollara hem roketler atıldı, hem de bomba yüklü kamyonlarla intihar saldırıları düzenlendi.

IRAK'ın başkenti Bağdat kutsal Ramazan ayına kanlı girdi. Önceki gün El Reşid Oteli'ne düzenlenen saldırının şoku sürerken, Bağdat dün de bir dizi bombalı ve roketli saldırı ile sarsıldı. Kızılhaç ve karakollar vuruldu 43 kişi öldü, 216 kişi yaralandı. Bomba yüklü bir ambulans, intihar komandosu sürücüsü tarafından, Kızılhaç binasının önündeki barikatların yanına götürülerek patlatıldı. Sabah yerel saatle 08.30 sıralarında meydana gelen müthiş patlamayla birlikte, binayı çevreleyen duvarın bir bölümü yıkıldı. Etrafı savaş alanına çeviren saldırıdan geriye 12 ölü, 15 kadar yaralı ve yanan araçlarla moloz yığınları kaldı. Kızılhaç sözcüsü, patlamanın ardından, binaya otomatik silahlarla yaylım ateşi açıldığını söyledi. Sözcü, teşkilat binasında normalde 100 kişinin çalıştığını ancak patlama sırasında içerde kaç kişinin olduğunun bilinmediğini sözlerine ekledi. Kızılhaç, düzenlenen saldırıya rağmen bu ülkede kalmalarının hayati önem taşıdığını açıkladı. 1980 yılından bu yana ülkede faaliyet gösteren teşkilat, tutukluları ziyaret ediyor, Cenevre sözleşmesine uyulup uyulmadığını izliyor ve diğer insani görevleri yerine getiriyor.

SALDIRGANI VURDU

Bu eylemden kısa bir süre sonra, kısa aralıklarla beş polis karakoluna art arda saldırılar yapıldı. Bazı karakollara bomba yüklü araçla intihar saldırısı yapılırken, bazı karakollar da ateşlenen roketlere hedef oldu. Bu saldırılar sonucunda, biri Amerikalı asker 28 kişi öldü, 10'u Amerikalı asker 200’e yakın kişi de yaralandı. 4 polis karakolunda patlamalar meydana gelirken, Iraklı bir polis, bomba yüklü aracını hedef aldığı beşinci karakola süren intihar komandosunu ateş açarak vurdu ve saldırıyı engellemeyi başardı. Patlamaların ardından, kaldırım ve sokaklar, ölen güvenlik görevlileri ile sivillerin cesetleri ve yaralılarla kaplandı. Amerikan 1. Zırhlı Tümeni'nin denetim bölgesinde, yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 2 Amerikan askeri daha öldü, 2 asker yaralandı. Bağdat'ta ise Ebu Garip cezaevini hedef alan havanlı saldırıda da 1 Amerikan askeri öldü, 2 asker yaralandı. AFP'nin kentteki 9 hastaneden edindiği bilgilere göre, patlamalarda 2'si çocuk, 19'u kadın 43 kişi öldü, 200'e yakın kişi de yaralandı.

Bu arada ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in kaldığı otele atılan bombaların Fransız yapımı ve 1. Körfez Savaşı'nın ardından Irak'a ambargo konulmasından sonraki dönemde üretilmiş modern silahlar oldukları bildirildi.

İşte Irak bataklığı

Kızılhaç binasına girişilen bombalı intihar saldırısının ardından olay yerine gelen Amerikan askerleri, alanı hemen kordon altına aldılar. Şiddetli infilaklar nedeniyle büyük kraterler meydana gelirken, parçalanan borulardan etrafa yayılan suyun etkisiyle Kızılhaç binasının önündeki alan bataklığa döndü. Ortaya çıkan manzara, Irak'ın bugün içinde bulunduğu çıkmazı yansıtması açısından son derece anlamlıydı. Saldırıda ölen ve yaralananlar, yeterli sedye bulunmaması nedeniyle, battaniyelerle taşındı. Bazı cesetler, infilakların ardından çıkan yangın yüzünden kömür haline geldi.

Başardıkça saldıracaklar

ABD Başkanı George Bush, ‘‘Amerikalılar Irak'ta ne kadar başarı kazanırlarsa o kadar saldırıya uğrayacaklar’’ dedi. Beyaz Saray'da Irak temsilcisi Paul Bremer'i kabul eden Bush, gazetecilerin Bağdat'ta düzenlenen kanlı saldırılarla ilgili soruları üzerine, ‘‘Irak'ta ne kadar başarı kazanırsak

o kadar saldırıya uğrayacağız’’ diye konuştu. Bush, ‘‘Ama bizi Irak'ta demokrasiyi kurma çabalarımızdan çeviremeyecekler. Iraklıların büyük çoğunluğu da teröristlere düşman’’ dedi. Bush, Irak'a yapılacak ABD yardımının, kredili değil bağış şeklinde olması gerektiğini de söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ise, NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, Başkan Bush'un 1 Mayıs'ta esas çatışmaların sona erdiğini ilan etmesinden sonra Irak'ta bu boyutta bir saldırı beklemediklerini söyledi.

ABD: Türk askeri istikrar getirir

ABD Yönetimi'nin, Irak'ta konuşlanması düşünülen Türk birliğinin istikrara katkıda bulunacağı yolundaki görüşü değişmedi. Hürriyet'e konuşan ABD yetkilileri, Irak'taki Sivil Yönetici Paul Bremer'in sözlerinin bir politika değişikliği olmadığını ifade ettiler. Irak Geçici Yönetim Konseyi'nin Türk yetkililer ile görüşme talebi olduğunu belirten ABD yetkilileri, ‘‘Paul Bremer, bu görüşmelerin çok yararlı ve duruma yardımcı olacağını düşünüyor. Bunu söylerken, Türk-Amerikan görüşmeleri olmaz demek istemedi’’ diye konuştular. Türkiye ve ABD arasında askeri düzeydeki görüş alışverişinin devam ettiğini ve ABD Büyükelçisi Eric Edelman'ın da Ankara'da temaslarda bulunduğunu belirten ABD yetkilileri, ‘‘Bizim pozisyonumuz bellidir. Irak'ta konuşlanacak Türk birliği istikrara katkıda bulunur, istikrar unsuru olur’’ dediler.

Atları da vurdular

Bağdat'ı sabah işe gitme saatinde derinden sarsan bombalı saldırılar insanları tam anlamıyla şoke etti. Ancak bomba yüklü kamyonların, roketlerin, intihar saldırılarının kurbanı sadece insanlar değildi. İnsanların savaşından hayvanlar da nasibini aldı. Tıpkı fotoğraftaki zavallı at gibi. Kana bulanmış, acı içinde kaderini bekliyor. İnsanlar seyrediyor, o kıvranıyor.

SÖZCÜ ŞOKTA

Kızılhaç Sözcüsü Nada Dumani, saldırının şokunu uzun süre üzerinden atamadı. Patlamaların meydana geldiği binalara giden Amerikalı askerler, komutanlarına dakika dakika bilgi aktardılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle