Gündem Haberleri

  Bağdat'ta 3 şiddetli patlama: 20 ölü

  Ajanslar
  24.10.2005 - 21:09 | Son Güncelleme:

  Irak'ın başkenti Bağdat'ta gazetecilerin kaldığı Filistin oteline, bomba yüklü araç ve roketle saldırı düzenlendi. 3 araçla düzenlenen saldırıda gökyüzüne doğru beyaz bir duman bulutu yükseldi. Saldırılarda 20 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

  /images/100/0x0/55eaa9c5f018fbb8f88ec128Irak'ın başkenti Bağdat'ta çok sayıda yabancı gazetecinin kaldığı, başkent Bağdat'ın merkezindeki Filistin Oteli'ne bombalı saldırı düzenlendi. 3 ayrı araçla düzenlenen saldırılarda 20 kişi öldü, 40 kişi yaralandı. Saldırılardan ikisinin intihar saldırısı olduğu bildirildi.

  ÖLENLER SİVİL VE POLİSLER

  İçişleri Bakan Yardımcısı Tümgeneral Hüseyin Kemal, ölenlerin Irak polisi ve siviller olduğunu söyledi. Polis, Bağdat'ta Amerikan güçlerinin yoğun koruması altındaki bölgede bulunan Filistin Oteli ve Sheraton Oteli yakınında üç bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu 12 kişinin de yaralandığını kaydetti.

  Patlama sonucu bölgeyi yoğun duman ve toz bulutu kapladı, yakınlardaki mahallelerdeki binaların pencere ve kapılarının sallandığı bildirildi.

  Bölgedeki gazetecilerin ve güvenlik güçlerinin bildirdiğine göre, iftardan kısa süre önce ve sonra birkaç dakika arayla meydana gelen patlamalarda, bölgedeki binalarda ağır hasar oldu, binaların pencereleri kırıldı, şarapnel parçaları ve yıkıntılar geniş bir alana yayıldı.

  ÇİMENTO KAMYONU KULLANILDI

  Görgü tanıkları, ilk bomba yüklü aracın, iki otelin arasından geçtiğinin görüldüğünü kaydetti.

  Bölgeden gelen haberlerde, çimento kamyonu olan bomba yüklü araçlardan birinin de Filistin Oteli önündeki Irak polis kontrol noktası yakınında infilak ettiği belirtildi. Bomba yüklü diğer aracın da Filistin Oteli'nin doğu tarafında infilak ettiği haber verildi.

  Patlamada, 19 katlı Filistin Oteli'nin güney kesimindeki odalarında büyük hasar meydana geldiği bildirilirken, Sheraton Oteli'nin de zemin katında hasar meydana geldiği, yaralananlardan birkaçının bu otelden olduğu belirtildi.

  HEDEF OTELİ ELE GEÇİRMEK

  Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvafak el Rubai, ayrıntılı planlandığı düşünülen saldırının açık hedefinin oteli ele geçirmek, yabancı ve Arap gazetecileri rehin almak olduğunu söyledi.

  Rubai, AP ajansına telefonla yaptığı açıklamada, üç aracın otelin yakınına farklı yollardan geldiklerini ve teröristler için güvenlik boşluğu yaratmayı hedeflediğini kaydederek, otelin güvenlik kontrolünü ele geçirmeyi ve gazetecileri rehin almayı planlayan saldırganların da RPG ve hafif silahlı olduklarını söyledi.

  Kendileri için saldırganların planının çok açık olduğunu ifade eden Rubai, “İki otelin (Filistin ve Sheraton) güvenlik kontrolünü ele geçirmek, yabancı ve Arap gazetecileri, pazarlık için kullanmak üzere rehin almak” dedi.

  Başka ayrıntı vermeyen ve saldırılarla ilgili yakalanan olup olmadığı konusunda açıklama yapmayan Rubai, saldırıda çoğu yoldan geçenler olmak üzere en az 40 kişinin de yaralandığını söyledi.

  (A.A.)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı