Gündem Haberleri

  Bağdat Caddesi kurbanı kızı için Ankara'ya yürüyecek

  Hürriyet Haber
  18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BAĞDAT Caddesi'ni yarış pistine çeviren gençlerin kurbanı üniversite öğrencisi Selin Uras'ın babası Boray Uras, bu ayın sonunda yapılacak ilk duruşmadan sonra Ankara'ya yürüyecek. Baba Uras, ‘‘Bu, uzaktaki bir umut için kısa bir yürüyüş olacak’’ dedi.

  Boray Uras, şöyle konuştu:

  ‘‘Aynı felsefeyle, kazanın olduğu yerden yola çıkıyorum. Parlamenterlerin kalbine ulaşabilecek miyim, yoksa binanın kapısından geri mi döneceğim bilmiyorum. Yol kenarında yürüyüp, yol kenarında yatacağım. Halk, beni hem yemeklerine ortak edecektir hem de dostluklar kurulacaktır. Hayatımı, kızımın ölümünü anlamlı hale getirmeye adadım.’’

  Yürüyüşü kendi imkánlarıyla finanse edeceğinin altını çizen Boray Uras, ‘‘Ancak, toplumsal paylaşımların olması için sponsorlar arıyorum. 100 bin liralık birşey için bile sponsor bulacağım. Herkesin amacı olacak. Bu yürüyüş, kanun’’ dedi.

  Boray Uras'a verilen destek, her geçen gün artıyor. ANAP İstanbul milletvekili Yılmaz Karakoyunlu da Uras'a bir e-mail geçerek, trafik yasasının çıkması için elinden geleni yapacağını söyledi.

  Hız yapan sürücü adliyeye

  BAĞDAT Caddesi'nde trafik denetimlerini artıran polisler, hız yapan sürücüleri, para cezasını kestikten sonra, TCK'nın 565. maddesi uyarınca Cumhuriyet Savcılıkları'na sevk ediyor. Bu yöntemin, 'Cezası neyse öder, hızımı yine de yaparım' diyen şımarık gençler üzerinde, etkili olacağı belirtiliyor. Bağdat Caddesi'ndeki uygulama şöyle:

  Radarla, aşırı hız yaptığı belirlenen sürücüye 15 ceza puanı ve 34 milyon 800 bin lira para cezası kesiliyor. Sürücü, umuma açık yerlerde şahıs ve eşyaların emniyetine tehlike verecek tarzda otomobil kullanmak suçundan adliyeye sevk ediliyor. 20 güne kadar hapis öngören bu suç, ön ödemeli para cezasına çevriliyor. Sürücü, 10 gün içinde 24 milyon 336 bin lira öderse, hakkında takipsizlik kararı veriliyor. Parayı ödeyemezse, dava açılıyor ve suçu sabit görülürse para cezası yarı oranında artırılıyor.

  Aşırı hız yapan kişinin karakol nezaretinde ya da savcılıkta geçirdiği süre bir günü bulabiliyor. Haftasonları bu süre uzayabiliyor. Bağdat Caddesi'nde geçtiğimiz Cumartesi gününden itibaren, 8 sürücü adliyeye sevk edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı