GeriGündem Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosu çalışmaya başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  59
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosu çalışmaya başladı

Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosu çalışmaya başladı
refid:23508207 ilişkili resim dosyası

İstanbul’da bugün hizmete giren Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköyü Metrosu, İBB Meclisi’nde iktidar ve muhalefet partisinin ortak teklifiyle 1 Kasım 2013 tarihine kadar yüzde 50 indirimle yolcu taşıyacak. Meclis’ten Ak Parti ve CHP’li meclis üyelerinin oy birliğiyle geçen karar doğrultusunda, Kadıköy-Kartal metro hattındaki indirim süresi de aynı tarihe kadar uzatıldı.

İstanbul’un trafik sorunun çözümüne büyük katkı sunacak olan ve İstanbul’un Avrupa Yakası'nda hayata geçirilen en önemli ulaşım sistemlerinden biri olan Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy Metro Hattı, kesilen kurban ve yapılan dualarla yolcu taşımaya başladı. Vatandaşlar, ilk yolculuğu Bağcılar’dan Başakşehir yönüne yaptı.

İŞTE YENİ METRO HATTI / FOTO GALERİ

21.7 kilometrelik metro hattı, Metrokent, Başak Konutları, Siteler, Turgut Özal, İkitelli Sanayi, Olimpiyat, Ziya Gökalp Mahallesi,  İstoç, Mahmutbey, Yeni Mahalle, Kirazlı, Bağcılar, Üçyüzlü, Menderes, Esenler Otogar istasyonlarından oluşuyor. Saatte 111 bin yolcu taşınabilen yeni metro hattıyla İstanbullular Esenler Otogar'dan Başakşehir'e 30 dakikada, Başakşehir - Atatürk Havalimanı’na 50 dakikada ulaşabilecek.

Her istasyonda yürüyen merdiven ve asansörlerin bulunduğu modern metro hattı 16 istasyondan oluşuyor. Hatta 180 metrelik istasyonlara uygun 8'li trenler kullanılıyor.

Hatta, her istasyon farklı renkte tasarlandı. Metrokent Sarı, Başkkonutları Açık Sarı, Siteler Kırmızı, Turgut Özal Lila, İkitelli Sanayi Mor, İstoç Turuncu, Mahmutbey Koyu Yeşil, Yeni Mahalle Koyu Mor, Kirazlı Bordo, Ziya Gökalp Beyaz, Olimpiyat İstasyonu ise Mavi renk.

Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosu çalışmaya başladı
Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosu çalışma hattı...


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle