Gündem Haberleri

  Bağ-Kur emeklileri dikkat

  Burhanettin DEMİRCİOĞLU
  05.01.2002 - 15:03 | Son Güncelleme:

  Bağ-Kur'dan yaşlılık ve malullük aylığı alan emeklilerin en geç Şubat 2002 sonuna kadar nüfus idarelerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği alarak Bağ-Kur'a vermeleri gerekiyor.

  Bu tarihe kadar vukuatlı nüfus kayıt belgesini Bağ-Kur'a vermeyen emeklilerin emekli aylıklarının Mart 2002'den itibaren kesileceği açıklandı.

  Bağ-Kur'dan yaşlılık ve malullük aylığı alan emeklilerin mağdur olmamaları için vukuatlı nüfus kayıt belgelerini acele olarak Bağ-Kur'a vermeleri gerekiyor.

  Aynı uygulama ölüm aylığı alan dul ve yetimler için de 2001'in Ekim ayında yapılmış, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Yaşar Okuyan'ın ‘‘Bağ-Kur'dan ölüm aylığı alan ve vukuatlı nüfus kayıt örneklerini öğrenci belgelerini Bağ-Kur'a vermeyen 89 bin kişinin aylığını kestik, çıt bile çıkmadı. Bu insanlar haksız yere Bağ-Kur'dan emekli aylığı alıyorlardı‘‘ şeklinde beyanları olmuştu. Daha sonra sayın bakan bu rakamı, 75 bine kadar düşürmüştü.

  * * *

  Şimdi üç çift sözüm olacak.

  Birincisi Bağ-Kur Genel Müdürlüğü'ne, ikincisi Bağ-Kur emeklilerine, üçüncüsü ise Sayın Bakan Yaşar Okuyan'a..

  Bağ-Kur Genel Müdürlüğü, doğru dürüst çalışmıyor.

  Emekli aylığı bağlarken kullanılan vukuatlı nüfus kayıt örneği zaten emeklilik evraklarının arasında yer almaktadır.

  Emeklinin yaşayıp yaşamadığını ve nüfusundaki değişiklikleri elinde mevcut bulunan vukuatlı nüfus kayıt örneğinin verildiği nüfus müdürlüğüne bir yazı yazarak alması gerekiyor.

  Ancak işin kolayına gidip, emeklinin adresine de bir tebligat yapmadan, basın yoluyla bir açıklama yaparak emekliden vukuatlı nüfus kayıt örneği istemektedir.

  Bunlar işin ucuz yoludur.

  Emekliler sıkıntıdan gazete alabiliyorlar mı ki bu istemlerden haberleri olsun?

  Emeklisini bilgilendirmeyen Bağ-Kur, tefecilerin bile bulamayacağı bir sistemle çoğaltılan prim borçlarının tahsiline gelince sigortalısına ihtar mektuplarını göndermeyi ihmal etmemektedir.

  Bağ-Kur, sigortalılara, emeklilerine ve çalışan memurlarına haksızlıklar yapmaktadır. Bağ-Kur her türlü haksızlığın yapıldığı bir kurum haline gelmiştir. Bağ-Kur emeklileri, her şeye rağmen, aylık aldıkları kurumun istemiş olduğu yeni tarihli vukuatlı nüfus kayıt belgesini temin ederek Bağ-Kur'a vermeli ve mağduriyete düşmemeli. Böylece, Sayın Bakan Yaşar Okuyan Bey'e 'şu kadar kişi sahte yaşlılık aylığı alıyor' ya da 'sizin arkanızdan gelenler sahte aylık alıyor' diye malzeme olmayacaksınız.

  * * *

  Gelelim sayın bakana... Sosyal güvenliğin temel amaçlarına uygun, sosyal devlete yakışan uygulamalar yapmalısınız.

  Size bağlı olan Bağ-Kur'un yöneticilerine, 'Sakın ha, Bağ-Kur sigortalılarını ve emeklilerini mağdur etmeyin' demeniz gerekir. Bir sigortalıyı veya emekliyi kırmadan, onlara hissettirmeden araştırmalarınızı yapıp, sonuçlarına göre bir sahtelik bulursanız kimsenin gözünün yaşına bakmadan hukuksal işlemleri yaptırmalısınız.

  Gerçek olmayan söylemlerden kendinizi sakınmalısınız. Herkesin ve her kesimin bakanı olmalısınız.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı