Gündem Haberleri

  Bağ-Kur’a borcun var ameliyatını ödemeyiz

  Erol AKKIR/ ANTALYA,(DHA)
  24.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya’da böbrek hastası 32 yaşındaki Ayşe Yılmaz’a "Ameliyat ol, masrafların ödenecek" denildi. Bunun üzerine Ayşe Yılmaz’a Bağ-Kur’lu babası İsmail Yılmaz’dan böbrek nakli yapıldı. Ancak Bağ-Kur, prim borcu olduğu için masrafları ödemeyince fatura Yılmaz ailesine kaldı.

  SERİK İlçesi’nde çobanlık yapan böbrek hastası Ayşe Yılmaz, 2.5 yıl boyunca Lara’daki Fresenius Özel Diyaliz Merkezi’nde diyalize girdi. Merkez yöneticilerinin ameliyat olması halinde "masrafın karşılanacağına dair" aileye söz vermesi üzerine Yılmaz’a, çiftçi babası İsmail Yılmaz’dan böbrek nakli yapılmasına karar verildi. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakil Ünitesi’nde 12 Şubat 2004 tarihinde yapılan ameliyatla İsmail Yılmaz’dan alınan böbrek, kızına nakledildi. Diyaliz merkezi yöneticisi Dr. Cengiz Karaüzüm imzasıyla 22 Şubat 2004’de Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği’ne gönderilen yazıda, "Fakültenizde böbrek nakli olan hastamız Ayşe Yılmaz’ın nakil ameliyat ücreti tarafımızdan ödenecektir" denildi.

  Ameliyat ardından Tıp Fakültesi, 14 bin 786 YTL tutarında fatura kesti. Ancak Fresenius Özel Diyaliz Merkezi, faiziyle birlikte 20 bin YTL’ye ulaşan faturayı ödemedi. İsmail Yılmaz’ın 130 YTL’lik prim borcu olduğu ve her yıl yapılması gereken vize yeniletme işlemini de yaptırmadığı için fatura, Bağ-Kur tarafından da karşılanmadı. Bu gelişme üzerine hastane hukuk servisi, faturanın tahsili için Ayşe ve İsmail Yılmaz hakkında icra işlemi başlattı.

  DİĞER BÖBREĞİMİ ALIN

  Borcu ödemek için diğer böbreğini de vermeye hazır olduğunu anlatan İsmail Yılmaz ise, "Hastaneden çıktıktan sonra 130 YTL prim borcumu ödedim. Ancak yine de Bağ-Kur ödeme yapmayı kabul etmedi. Çobanlık yaparak bu para ödenir mi?" diye konuştu. Dr. Cengiz Karaüzüm, Bağ-Kur’un bu gibi durumlarda ödemeyi yapması gerektiğini belirterek, insanların organ nakli gibi ağır bir operasyon sonrasında Bağ- Kur’a gidip yıllık vize işlemini yaptıramayacaklarını vurgulayarak, şöyle dedi:

  "Her nakil öncesinde olduğu gibi bu nakilde de Ayşe Yılmaz’ın ameliyat giderlerinin Bağ-Kur tarafından büyük çoğunluğunun karşılanacağını düşünüyorduk. Bağ-Kur’un karşılayacağı bölümün dışındaki tüm masrafları ödemeyi tahahhüt ettik. Ayşe Yılmaz’ın Bağ-Kur güvencesi altında olduğunu düşündüğümüz için böyle bir durumla karşılaşmayı beklemiyorduk" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı