Gündem Haberleri

  Bağ evi cinyetinde 2 sanığa müebbet

  A.A
  27.07.2007 - 15:12 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa'daki “bağ evi cinayeti” kapsamında tutuklu bulunan 2 sanığa müebbet hapis cezası verildi.

  Tutuksuz yargılanan ve cinayeti azmettirdiği iddia edilen Ömer Faruk T. ile ölenin eşi Leyla Ö. ise beraat etti.

  Şanlıurfa 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar İbrahim B. ve olayı azmettirdiği iddia edilen Ömer Faruk T'nin kardeşi Mustafa T. ile sanık ve müdahil avukatlarının yanı sıra öldürülen İsmail Hikmet Ö'nün bazı yakınları da hazır bulundu.

  Duruşmada söz alan öldürülenin kardeşi İbrahim Orhan Ö. kardeşinin ölümünden Ömer Faruk T'nin sorumlu olduğunu, tutuklu sanıkların yanı sıra tüm sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmalarını istedi.

  Müdahil avukatı Salih Yıldız Ömer Faruk T'nin tarikat ilişkilerinin cinayetin zeminini oluşturduğunu savundu. Sanık avukatlarından Mehmet Dilan ise suçlamaların doğru olmadığını savundu.

  Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu İbrahim B. ve Mustafa T'ye “Tasarlayarak adam öldürmekten” verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, sanıkların iyi hallerini göz önünde bulundurarak, müebbete çevirdi. 2 sanık ayrıca “öldürülenin eşyalarını aldıkları” gerekçesiyle 5'er yıl, ruhsatsız silah bulundurmaktan 10'ar ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Cinayetin azmettiricisi olarak tutuklanan ancak bir süre önce tahliyesine karar verilen Ömer Faruk T. ile tutuksuz sanık Leyla Ö'nün ise delil yetersizliğinden beraatine karar verildi.

  Bu arada, karara tepki gösteren müdahil avukatı Salih Yıldız, bunu yargıtaya taşıyacaklarını söyledi. Tutuklu sanıklardan İbrahim B'nin avukatı Sıtkı Barut da mahkemenin kararını temyiz ettireceklerini belirtti.

  OLAY

  Tarım Reformu Şanlıurfa Bölge Müdürlüğünde çalışan İsmail Hikmet Ö, 26 Şubat 2006 tarihinde bir bağ evinin bahçesinde ölü bulunmuştu.
  Yapılan ilk incelemede, İsmail Hikmet Ö'nün, tartıştığı bacanağı İbrahim B. ve 2 arkadaşı tarafından öldürüldükten sonra düğün töreni için davet edildiği bağ evinin bahçesine gömüldüğü belirtilmişti.

  Ölenin yakınları ise cinayetin “tarikat şeyhi” olduğu ileri sürülen Ömer Faruk T'nin talimatıyla gerçekleştirildiğini ve öldürülen İsmail Hikmet Ö'nün eşi Leyla Ö'nün de bu kişiyle ilişkisinin bulunduğunu savunmuştu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı