Gündem Haberleri

  Bach'ın zehirli mürekkebi eserlerini yokediyor

  Hürriyet Haber
  26.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÜNLÜ Alman besteci Johann Sebastian Bach'ın en önemli yapıtlarının da içinde olduğu 1.500 eserin metni, geçen yılların etkisiyle yavaş yavaş yıpranmaya ve sonunda tahrip olmaya başlamıştı. Şimdi uzmanlar çok geç olmadan bu eserlerin yenilenmesi gerektiğini söylüyorlar.

  İçlerinde Noel Oratoryosu (Christmas Oratorio) ve Aziz Matta Pasyonu'nun da (St Matthew Passion) da bulunduğu pek çok eser o kadar lekelenmiş ve bulanmış durumda ki, neredeyse tanınamayacak hale gelmiş. Diğer eserlerde de delikler var.

  Uzmanlar sorunun Bach'ın kullandığı mürekkepte olduğunu söylüyorlar. Bu kalemin asiditesi kağıdın bozulmasını hızlandırmış. Kalemdeki demir de okside olarak, kağıdın kahverengiye dönmesine neden olmuş.

  Berlin Devlet Kütüphanesi'nin sahip olduğu zarar görmüş el yazması metinler, Leipzig Kitap Koruma Merkezi teknik müdürü Wolfgang Wachter'ın dediğine göre Leipzig'deki uzmanlar tarafından elden geçirilip yenilenecek. Wachter, Berlin'deki insanların henüz bu konuda yeterince ehliyetli olmadığını söylüyor. Ancak Berlin kütüphanesi müdürü Antonius Jammers, hangi el yazmalarının nerede restore edileceğine dair kararın verilmediğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı