Gündem Haberleri

  Bacaktan kalbe yaşam damarı

  Mesude ERŞAN
  01.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kalp krizi geçiren Bekir Oğul’un 4 sorunlu damarından biri by-pass yapılamayacak derecede tıkalıydı. Doktorlar tıkalı damarı çıkardı, yerine bacaktan damar aldı ve yeni damara by-pass yaptı.

  KALP krizi geçiren ve ambulansla Bakırköy Sadi Konuk Araştırma ve Eğitim Hastanesi Acil Servisi’ne götürülen 50 yaşındaki Bekir Oğul’a yapılan anjiyografide 4 damarda tıkanıklık saptandı. Damarlardan biri, by-pass edilemeyecek kadar tıkalıydı. Birkaç cerrah “by-pass olamazsın” dedi. Tek çare tıkalı ana damardan kurtulup yerine sağlam damar koyduktan sonra by-pass yapılmasıydı.

  Hayati risk vardı

  Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ahmet Akgül, “By-pass yapabilmek için, tıkalı damarın hemen arkasındaki bölümün temiz olması gerekiyor. Halbuki Bekir Bey’de hiç temiz yer kalmamıştı. Bu nedenle oraya yeni damar yolu (by-pass) yapılması olanaksızdı. By-pass yapılmazsa da hayati riski vardı” dedi.

  Damar yerinden söküldü

  Akgül hastayı ameliyata aldı. Önce tamamen tıkalı damar yerinden söküldü. Bacaktan alınan damar, kalp damarı şekline getirilerek sökülen damarının yerine konuldu. Göğüsten alınan, by-pass amaçlı damar ise yeni kalp damarının üzerine dikildi. Diğer 3 damar normal şekilde by-pass edildi. Böylece hastanın hayatı kurtuldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı