Gündem Haberleri

Babaya, ölen oğlunun böbreği nakledildi

Ahmet TAŞ-Mehmet ÇELİK/ALANYA (DHA)
12.04.2004 - 01:29 | Son Güncelleme:

Böbrekleri çalışmadığı için 10 yıldır diyaliz makinesine bağlı yaşayan 63 yaşındaki baba Mehmet Sezgin, trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 24 yaşındaki oğlu Şamil Sezgin’in organlarının kendisine takılmasını ağlayarak zorla kabul etti.

MERSİN’in Anamur İlçesi’nde üç gün önce trafik kazası geçiren Şamil Sezgin, Başkent Üniversitesi Alanya Hastanesi’ne kaldırıldı. Gencin beyin ölümü gerçekleşince kendisi de böbrek nakli bekleyen baba Mehmet Sezgin hemen oğlunun organlarını bağışladı.

Doktorlar, diyalize mahkum babaya, oğlundan alınan böbreklerin kendisine takılmasını önerdi. Ancak buna dayanamayan baba Sezgin, ‘Oğlumun böbreğiyle yaşamaktansa ölmeyi tercih ederim. Oğlumun ölüp, onun organıyla benim yaşamam bana hayatı daha acı hale getirir. Oğlumun organları başka vücutlarda yaşasın’ dedi.

Anamur’da yaşayan 6 çocuklu Mehmet Sezgin’in oğlunun böbreklerini kabul etmemesi üzerine Ankara Başkent Üniversitesi’nden nakil için gelen doktorlar üç saat süren ameliyat sonucu Şamil Sezgin’in 2 böbreği, 2 kalp kapakçığı, 2 korneası ile karaciğer ve pankreasını alıp Ankara’ya götürdü. Ancak doktorlar ‘Ölen oğlumun böbrekleriyle ben yaşayacağıma, ölmeyi tercih ederim’ diyen baba Mehmet Sezgin’i sonunda ikna ettiler. Baba Sezgin, önceki gece oğlunun organlarının arkasından Ankara’ya gitti. Trafik kazası kurbanı Şamil Sezgin’in bir böbreği Ankara Başkent Hastanesi’nde yapılan ameliyatla babasına takıldı. Oğlunun böbreğiyle yeniden hayata dönen baba yaşadığına sevinemedi.

Alanya Başkent Hastanesi Başhekimi Cevahir Haberal, ‘Binlerce hastamızın yaşayabilmek için organ nakline ihtiyacı var. Bu bağış herkese örnek olmalı’ dedi.

Ölen oğulun karaciğeri ve pankreası da başka hastalara takılırken babasına hayat veren Şamil Sezgin’in alınan diğer organları da nakil için bekliyor.
Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı