Gündem Haberleri

  Babasının doğum gününe balık ve havyar getirdi

  Hürriyet Haber
  07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev için, tatilini yaptığı Antalya'da doğum günü partisi düzenlendi. Bir hafta önce Antalya'ya gelen ve Beldibi'ndeki Kazakistan Cumhurbaşkanlığı'na ait özel konuta yerleşen Nazarbayev'in doğum günü nedeniyle Kazakistan Başbakanı Nurlan Balgimbayev, Meclis Başkanı Sarıbay Kalmurzayev, Milli İstihbarat Komitesi Başkanı Nurtay Abıkayev, Cumhurbaşkanlığı İşleri İdaresi Başkanı Temirkan Dosmuhambetov ile Cumhurbaşkanlığı danışmanları olan Amerikalı Djimm Griffin ve Richard Spuner bir günlüğüne Antalya'ya geldi. Cumhurbaşkanı Nazarbayev'i bu mutlu gününde kızı Aliye ile damadı Aydar Akayev de yalnız bırakmadı. Kazakistan'dan protokol, Kemer Türkiz Otel'de misafir edildi. Protokol mensupları, Nazarbayev için balık ve havvyarın yanısıra, tablo ve tarihi özelliği bulunan çeşitli hediyeler getirdi.

  Parti için yiyecek ve içeçekler, Marco Polo Tatil Köyü'nün mutfağında hazırlandı. Başaşçı Yaşar Alnıaçık ile 15 aşçı 4 gün çalışarak, 100'e yakın yemek hazırladı. Mönünün en ilginç yemeği ise kuzu, dana ve at etinden yapılan ve Kazak mutfağının geleneksel yemeği ‘Beşparmak’ oldu. Pasta ise ‘yükselmek’ anlamına gelen 9 katlı piramit şeklinde yapıldı. Pastanın en üstüne ise rakamlarla ‘59’ yazıldı. Bu rakamlar, elektronik sistemle donatıldı. Kutlama sırasında uzaktan kumanda ile elektronik devreler çalıştırıldı ve 59 yazısı ışıl ışıl bir görünüme kavuşturuldu.

  Nazarbayev'e kızından jest

  Babasının 59'uncu doğum günü kutlaması için eşi Aydar Akayev'le bir günlüğüne Antalya'ya gelen Aliye, ırkına has güzelliğiyle dikkati çekti. Kalabalık bir heyetle Türkiz Otel'e yerleşen Aliye, babasına Hazar havyarı ve balık getirmeyi de ihmal etmedi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı