GeriGündem Babalar Günü ne zaman kutlanacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babalar Günü ne zaman kutlanacak?

Babalar Günü ne zaman kutlanacak?

Babalar Günü ne zaman? 2016 yılı Babalar Günü için geri sayım başladı. Dünya genelinde Haziran ayının üçüncü haftasında kutlanan Babalar Günü ilk ne zaman kutlandı? İşte Babalar Günü ile ilgili merak edilenler..

Babalar günü ne zaman son günlerin yanıtı en çok merak edilen sorularından biri oldu. Babalar günü bir çok ülkede ve ülkemizde 19 Haziran, Pazar günü kutlanacak. Peki Babalar günü nasıl ortaya çıktı, ilk olarak nerede kutlandı. İşte Babalar günü hakkında merak ettikleriniz.


BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANMAYA BAŞLANDI?
Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır.Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle