Gündem Haberleri

  Baba'dan ‘kıyak’ onay

  Hürriyet Haber
  10.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Demirel, Van gezisi sırasında milletvekillerinin emekli maaşlarını artıran yasayı onaylayacağı mesajını verdi. Demirel, bazı maddelerinin iptali için de Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.

  CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, 30 yıl önce, 1970 yılında, temelini attığı Van Yüksek İhtisas Hastanesi'ni hizmete açtı. Artık Van'da İstanbul Koşuyolu Hastanesi'ndeki gibi anjiyo, kalp ameliyatı ve bu tür tüm operasyonlar yapılıyor.

  Van'a gelirken uçakta yine bol bol sohbet ettik. Cumhurbaşkanı'nın Kıyak Emeklilik yasasını onaylayacağı anlaşılıyor:

  Cuma günü tüm gerekçeleriyle kararımı göndereceğim. Her yönüyle incelettim. Tepkileri aldım. Bu konuda yürürlükte bir yasa var, bunun düzenlenmesi yapılıyor.

  Onayın gelip gelmediğini sorunca Meclis'i kolluyor:

  Meclis'i yıpratmayın. Her konuda, her fırsatta Meclis'i ve milletvekillerini yıpratırsanız, bunun zararını millet çeker. Eleştirin, ama yıpratmayın.

  Anlaşılan Cumhurbaşkanı Kıyak Emeklilik Yasası'nı onaylayacak, ardından da Anayasa Mahkemesi'ne bazı maddelerinin iptali için başvuracak.

  VAHŞETİN ÖĞRETECEĞİ ŞEY YOK, YAYINLANMASIN

  Demirel'e Hizbullah kasetlerinin televizyonlardan yayınını sorduk:

  Kaset yayınına taraftar değilim. Vahşetin öğreteceği bir şey yoktur.

  Demirel, Hizbullah olayı ile bazı siyasi söylemlerin benzeştiğini vurgulayan sorulara şöyle karşılık veriyor:

  Vahşet ile siyaseti karıştırmayın. Müslümanlıkla vahşeti de birarada değerlendirmeyin. Vahşetin müslümanlıkta yeri yoktur. Kuran'da bir kişiyi öldüren tüm insanları öldürmüş sayılır hükmü vardır. Vahşetin yararı da yoktur.

  Sine-i Millet tartışmalarını gündeme getirince şöyle konuşuyor:

  ‘‘Sine-i millete gitmek yakışık almaz. Millet sizi oraya bir görev yapmak için gönderiyor. Yapmadan dönerseniz görevinizi yapmamış hale düşersiniz.’’

  BEN GÖREVE DEVAM ÇAĞRISINI REDDETMEDİM

  Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunu açınca şu karşılığı veriyor:

  Ben birşey istemedim. Benden istekte bulunuyorlar. Ben de bu çağrıyı reddemedim. Çağrıyı kendileri yaptılar, icabını da kendileri yerine getirir. Ben 16 Mayıs'a kadar Van Hastanesi gibi geciken pürüzleri temizleyeceğim. Hepsini temizleyeceğim. Bunun muhasebesini de yaptım.

  30 yıllık hastanenin açılışında o yıllarda siyaset yapanlardan Kamuran İnan, Necmettin Cevheri, Vefa Tanır, Ekrem Ceyhun ve Ahmet Sarp gibi politikacılar da cumhurbaşkanına refakat ettiler. FP'li Fethullah Erbaş geziye katılan milletvekiliydi. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Sağlık Bakanı Osman Durmuş ve Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı da Van gezisine katılanlar arasındaydı.

  Vankedisini tabloda gördü

  CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, bazı açılışlarda bulunmak üzere gittiği Van'da halka hitap etti. Valilik önünde toplanan vatandaşlar, ‘‘Barış, idama hayır, OHAL'e hayır’’ sloganları attılar. 700 kişilik bir topluluğa seslenen Cumhurbaşkanı, sloganlar üzerine, terörden en çok zarar gören bölgenin Güneydoğu Anadolu olduğunu belirterek, şunları söyledi: ‘‘Barış bu ülkenin en önemli, en çok ihtiyacı olan şeydir. Yalnız sevgili vatandaşlarım, barış olmasın diyen yok ki... Eğer bir kısım insanlar eline silah alarak dağlara çıkmış, 90 yaşındaki kadını, 9 aylık çocuğu öldürüyorsa bununla ne barış yapacaksınız?’’ Hizbullahın cinayetlerine de işaret eden Demirel, ‘‘Bu günah değil mi? ayıp değil mi? Bu Müslüman'a yakışır mı? Türk'e yakışır mı? Bizim milletimize yakışır mı?’’ dedi. Birlik ve beraberlik mesajları veren Demirel, vatandaşlardan Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüne ve laik cumhuriyete sahip çıkmalarını isteyerek, ‘‘Bin senedir beraber yaşıyoruz. Yine beraber yaşamaya devam edeceğiz. Bin sene daha...’’ dedi. Demirel, dünyaca ünlü vankedisini de tablo üzerinde gördü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı