Gündem Haberleri

Babacan Yunan dışişleri bakanı ile görüştü

A.A.
07.05.2008 - 18:15 | Son Güncelleme:

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye ve Yunanistan'ın Kıbrıs'ta liderlerin kapsamlı bir çözüm için yaptıkları çalışmaları desteklediğini söyledi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı için Strasbourg'da bulunan Babacan, ikili temasları çerçevesinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile görüştü.

Yaklaşık bir saat süren baş başa görüşmeye heyetler katılmadı. Babacan, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, 49 yıl aradan sonra Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ardından iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönem başladığını söyledi.
Kendisinin Aralık ayında Atina'yı ziyaret ettiğini, Yunanistan Dışişleri Bakanının da Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Babacan, iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu yönde geliştiğini belirtti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı ile bu tür uluslararası toplantılarda sık sık bir araya gelme kararı aldıklarını bildiren Babacan, görüşmelerde ikili konular, bölgesel konular ve güven artırıcı önlemlerin gözden geçirildiğini ifade etti.

Babacan, bu çerçevede iki ülke heyetleri arasında yarın İstanbul'da yapılacak istikşafi görüşmelere işaret etti.
Yunanistan Başbakanının Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Babacan, mayıs ayında da Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Panayotis Hinofotis'in Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Atina'ya yaptığı ziyarete karşılık olarak Türkiye'ye gideceğini söyledi.

Bakoyanni de "Kıbrıs'ta çözüm konusunda iki liderde de irade bulunduğunu, mümkün olan en kısa sürede adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasını umduklarını" ifade etti.

Yunanlı Bakan, bir gazetecinin bu sürenin ne kadar olabileceğine ilişkin sorusuna, "Bu konuda bir süre veremem, Kıbrıs'ta iki lidere bağlıdır" yanıtını verdi.

Bakoyanni, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin olumlu yönde ilerlediğini, bu ilişkilerin geliştirilmesi yönünde çalıştıklarını söyledi.
Yunanlı Bakan Türkiye ilee Yunanistan arasındaki işbirliği alanlarının gelişerek arttığını, geçen yıl ticaret hacminin 2,3 milyar dolara çıktığını belirtti. Bakoyanni, enerji boru hattıyla ilgili işbirliğini de iki ülke arasındaki önemli işbirliği konuları arasında gösterdi.
Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı