Gündem Haberleri

  Babacan:Türk Liramız artık güvenilir

  A.A.
  26.02.2006 - 17:38 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, “Çok şükür Türk liramız, artık güvenilir bir para birimi olmuştur” dedi.

  Babacan, Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'nde AK Parti Teşkilatı'nın kongresinde yaptığı konuşmada, YTL'nin, son 3 yıl içinde diğer dünya ülkelerinin paralarına göre daha güçlü bir para haline geldiğini belirtti.
  Günümüzde, artık çok sayıda uluslararası kuruluşun YTL üzerinden işlem yaptığını kaydeden Babacan, şöyle konuştu:
  “Bir yılda yapılan işlem miktarı, 9 milyar YTL'yi geçti. Avusturya hazinesi YTL cinsinden tahvil ihraç ediyor. Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Kalkınma Bankası ve birçok özel banka artık YTL'yi uluslararası bir para birimi olarak kullanıyor. İşte YTL'nin itibar kazanması yaşanan güven sonucudur. Eğer YTL'ye güven olmasaydı Türkiye'de yatırımların yaygınlaşması, yani yerli yabancı yatırımcıların Türkiye'ye yatırım yapması mümkün değildi. Çok şükür Türk Liramız artık güvenilir bir para birimi olmuştur.”
  Babacan, artık vatandaşların da yabancı paralara itibar etmediğini, bankalarda da mevduatın hızla YTL ağırlıklı hale geldiğini ifade ederek, şöyle devam etti:
  “Artık dünya da kendi insanımız da YTL'ye güveniyor. Biz ekonomi programını açıkladığımızda, hükümetimizi kurduğumuzda bir söz verdik. Ne dedik? Biz, elin parasına karışmayız. Doların, avronun kuru ne olacak bilemeyiz. Serbest kur rejimini getirdik, bu devam eder. Biz, YTL'nin enflasyon karşısında ezilmeyeceğinin sözünü veririz. Bunu da yaptık çok şükür. Enflasyonda ne hedeflediysek tuttu. Üç yıl arka arkaya hedefimiz ne ise tutturduk.”

  -“SOSYAL GÜVENLİK REFORMU”-

  Türkiye'de sosyal güvenliğin Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK olarak üçe ayrılmış durumda olduğunu, çok parçalı bir yapıda bulunduğunu dile getiren Babacan, bu nedenle vatandaşların sağlık hizmetlerinde ve birçok konuda büyük sıkıntı çektiğini söyledi.
  Babacan, sosyal güvenlik reformu ile bu sistemin tamamının kökünden değişeceğini anlatarak, şunları kaydetti:
  “Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı yerine tek bir sosyal güvenlik sistemi kuruluyor. Sosyal güvenlik reformu ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, 73 milyon nüfusun tamamı, devletin sosyal güvenlik şemsiyesi içine alınıyor. Vatandaşlarımızın tümü tek bir sistemin içinde eşit ve adaletli bir şekilde faydalanacak. İşte sosyal adalet budur. Türkiye, bugüne kadar çok farklı siyasi anlayışlar gördü, geçirdi. Ama biz AK Parti olarak, Türkiye'de gerçek anlamda sosyal adaleti işte bu yeni yasa ile koymuş oluyoruz. Doğum gününden, hatta gebelik döneminden başlayıp, 18 yaşına kadar herkes devletin tam bir güvenlik şemsiyesi altında olacak. Prim ödeme gücü olmayan vatandaşlarımızın primini de devlet ödeyecek. Sisteme ne kadarlık prim ödendiyse o kadarlık emeklilik hakkı elde edilecek. Sağlık hizmetlerinde ise sistem sayesinde herkese eşit ve adaletli şekilde devlet hizmet sunacak.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı