Gündem Haberleri

  Babacan: Müzakereler açılınca başımız dönecek

  A.A.
  25.01.2006 - 15:04 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, “müzakereler açılınca, hızdan başımız dönmeye başlayacak. 35 şeritli yolda gibi ilerlenecek” dedi.

  Babacan bu arada, petrol fiyatlarındaki artışın, Türkiye ekonomisinde derin etkiler bırakmasının söz konusu olmadığını söyledi.

  Dünya Ekonomi Forumu toplantılarına katılmak üzere Davos'ta bulunan Babacan, NTV'nin sorularını yanıtladı.
  AB ile müzakerelerin başlamasının önünde teknik engel görünmediğini ve siyasi engel de beklemediklerini ifade eden Babacan, Türkiye'nin zaten pek çok konuda hazır olduğunu, tarama sürecinin 12 ayda tamamlanacağını bildirdi.
  Babacan, ekonomiye dönük sorular üzerine, yükselen petrol fiyatlarının az da olsa cari açık ve enflasyona etki edebileceğini, ancak sistemde şok emici mekanizmalar olduğunu ve bunun defalarca test edildiğini kaydetti.
  Petrol fiyatlarının 20 dolarlardan 70 dolarlara çıkmasına rağmen bugüne kadar hedeflerde bir şaşma olmadığını, enflasyonun azalmaya devam ettiğini vurgulayan Bakan Babacan, enflasyon hedeflemesinde belirtilen yüzde 5 oranının ortalama olduğunu, bunda ufak-tefek sapmalar meydana gelebileceğini belirtti.

  GEÇEN YIL PETROL FİYATLARININ ETKİSİ 1 PUAN

  Geçen yıl petrol fiyatlarının enflasyon hedefinde 1 puan etkisi olduğunu, ancak buna rağmen yüzde 8 hedeflerken yüzde 7.7 olarak gerçekleştiğini anlatan Babacan, felaket senaryosuna kesinlikle gerek duyulmadığını bildirdi.
  Türkiye'nin şokları absorbe edebilir hale geldiğini, bunun Irak krizinde ve terör eylemleriyle de test edildiğini ifade eden Babacan, hesaplamalarda da zaten petrol fiyatının yükseleceğini gözönünde bulundurduklarını söyledi.
  Ayrıca reform yasalarının TBMM'nin öncelikli gündeminde olduğunu ve bu konuda bir endişe bulunmadığını kaydeden Babacan, reformların zaman almasının normal karşılanması gerektiğini vurguladı.
  “Zor bir coğrafyada bu kadar hızlı iyileşme, takdir edilecek bir gelişme” diyen Babacan, ekonomik program, reformlar ve dalgalı kur rejimi gibi temel politikalarda değişiklik beklenmemesinin altını çizdi.

  -KIBRIS SÜRECİ

  Kıbrıs barış süreciyle ilgili Türkiye'nin attığı adımları da değerlendiren Bakan Babacan, “Kıbrıs konusunda bir adım önde olacağız diye sayın başbakan ve dışişleri bakanımız defalarca açıklama yaptı. Çözüm için ümit olmasa bu adımlar atılmaz. Bunlar göstermelik şeyler değil” dedi.
  Bakan Babacan, IMF ile 3. gözden geçirmenin ne zaman başlayacağına ilişkin soruya karşılık da, tarih vermezken, görüşmelere yakında başlanacağını kaydetti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı