Gündem Haberleri

  Babacan: Milliyetçilik lafla olmuyor

  Onur BAYRAM/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
  28.11.2009 - 18:20 | Son Güncelleme:

  AFYONKARAHİSAR'da, MHP'yi eleştiren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Milliyetçilik lafla olmuyor. Milliyetçilik icraatla oluyor. Ortaya konan eserlere bakacaksınız. Kim, ne yapmış, buna bakacaksınız” dedi.

  Afyonkarahisar AK Parti İl Teşkilatı'nın bayramlaşma töreni il binasında gerçekleşti. Törene Afyonkarahisar'da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da katıldı. Demokratik açılımın kardeşlik projesi olduğunu belirten Bakan Eroğlu, anayasanın birlik ve bütünlüğü garanti altına alan maddelerinden taviz verilmesinin söz konusu bile olmadığını söyledi. Eroğlu, “Demokratik açılım projesi ile ilgili herkes çok şey söylüyor. Ama bizim burada gayemiz milli birlik ve beraberlik içinde hizmeti 72 milyon vatandaşlarımıza kardeşçe sunmaktır. Dolayısıyla şunu ifade ediyorum. Bizim tek vatan, tek bayrak, tek millet projesinden, anayasanın o ilgili maddelerinden asla taviz vermemiz söz konusu değildir. Kimse demokratik açılımı, milli birlik beraberlik projesini başka yöne çekmesin. Maksadımız insanımızı kucaklamaktır. Birlik ve beraberlik içinde kardeşliğimizi daha da pekiştirmektir. Çünkü Başbakanımızın her zaman söylediği ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ bizim maksadımızdır” diye konuştu.

  ‘DÜNYADA PROBLEM NEREDEYSE İLGİLENİYORUZ’

  Türkiye’nin hem ekonomide hem de dış politikada birçok sorunun üstesinden geldiğini savunan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan, bir bütün olma yolundaki engelleri kaldırmak amacıyla demokratik açılım projesini başlattıklarını söyledi. Demokratik açılımın kardeşlik ve birlik projesi olduğunu vurgulayan Bakan Ali Babacan, Türkiye’nin demokratikleşme ve güçlenme yolunda açılımın önemli bir adım olduğunu belirtti. Bakan Babacan, Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne büyük bir oy farkıyla seçilmesinin önemine değinerek, “Türkiye, dünyanın her yerindeki sorunlarla ilgilenir bir ülke haline geldi. Sıkıntı neredeyse ve dünyada problem neredeyse oraya eğiliyoruz. Artık dünyanın hangi ülkesinde problem varsa onu, biz, bir bakıma kendi problemimiz olarak algılıyoruz, onunla kaygılanıyoruz ve onunla ilgili gerekli adımlar ne ise atıyoruz. Hep hukuk diyoruz, adalet diyoruz, asla ülkelerin zayıflıklarından faydalanma yok. Fakir ülke, zengin ülke ayrımı yok. Hak neyse budur diyoruz” diye konuştu.

  MHP'YE YÜKLENDİ

  Hükümetin ilk yazılı Türk eserleri olan Orhun Anıtları ile ilgili yaptığı çalışmaları ve yanına yapılan müzeyi anlatan Bakan Ali Babacan, milliyetçiliğin Türk eserlerine sahip çıkmakla olacağını söyledi. MHP’ye, iktidarları döneminde neden bu eserlerle ilgilenmediklerini soran Bakan Babacan, milliyetçiliğin lafla değil icraatla olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bugün Afrika’da 53 tane ülke var. Bunlardan 37’sinde Türkiye’nin kalkınma projeleri vardır. 37 Afrika ülkesi. Devletin bizzat kaynak ayırdığı ülkeler. Biraz önce Orhun Abideleri’nden bahsedildi. Bu gerçekten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk yaptığı Moğolistan ziyaretinde oraya gidip görmüş ki maalesef bizim tarihimizin bilinen ilk yazılı eseri yıkık, dökük. Şimdi sözüm ona ‘milliyetçilik’ diyen partilere diyoruz, ya siz hepiniz bu ülkede dönem dönem iktidar olmadınız mı? Çok geriye de gitmeyin. Bizden önceki iktidarda hangi parti vardı, hangi partilerden oluşuyordu bu iktidar? Niye oralara gitmediniz, niye bakmadınız, niye el atmadınız, niye savunmadınız? Milliyetçilik lafla olmuyor. Milliyetçilik icraatla oluyor. Ortaya konan eserlere bakacaksınız. Kim ne yapmış buna bakacaksınız. Milliyetçilik bu milleti çok sevmektir. Milliyetçilik çok çalışmaktır.”
  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan törenden sonra sivil plakalı otomobille Afyonkarahisar'dan ayrılırken, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise annesinin yaşadığı Şuhut İlçesi'ne hareket etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı