GeriGündem Babacan, AB'yi uyardı:Müzakerelere siyasi engeller çıkarmayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babacan, AB'yi uyardı:Müzakerelere siyasi engeller çıkarmayın

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Avrupa Günü dolayısıyla biraraya geldiği AB Büyükelçilerine “müzakerelere siyasi içerikli engeller çıkartılmamalı” mesajını verdi. Babacan ayrıca, “İslam, demokrasi ve laikliğin bir arada uyum içinde yaşayacağı ve üç kavramın daha sıhhatli bir biçimde var olacağı Türkiye’nin AB süreci, birçok ülke için son derece önemli” dedi.

Ali Babacan, “9 Mayıs Avrupa Günü” dolayısıyla AB Büyükelçileri ile Swiss Otelinde düzenlenen kahvaltıda biraraya geldi. AB Genel Sekreteri Oğuz Demiralp ve Dışişleri Bakanlığı’nın AB İşlerinden Sorumlu yeni Müsteşar Yardımcısı Zergün Korutürk’ün de yer aldığı kahvaltıda bir konuşma yapan Babacan, bugün Avrupa’nın bir “barış, istikrar ve refah alanı” olduğunu belirterek Türkiye’nin Avrupa ile ortak değerler paylaştığını söyledi.

AB’nin demokratikleşme açısından bir ilham kaynağı olduğunu da ifade eden Babacan, genişlemenin önemine de vurgu yaptı. Babacan, Türkiye’nin halen bir dönüşüm sürecinde bulunduğuna işaret ederken 2005 yılında AB tarafından kabul edilen Türkiye için Müzakere Çerçevesi Belgesi’nde “tam üyelik hedefi”nin yer aldığını anımsattı.

Ali Babacan, müzakerelerin ortak bir biçimde benimsenen tam üyelik hedefinin doğrultusunda yürümesi gereğini vurgularken de “Müzakerelere siyasi içerikli engeller çıkartılmamalı ve teşvik edici bir yaklaşım sergilenmeli” dedi.

 SİYASİ REFORMLAR EKONOMİN GÜÇLENMESİNE KATKI YAPIYOR

 Türkiye’nin 5-7 yıl sonra çok farklı bir Türkiye olacağını da ifade eden Babacan, reformların kararlılıkla sürdürüleceğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Babacan, siyasi istikrarla siyasi alanlardaki reformların ekonominin güçlenmesine katkısına dikkat çekerken AB reformlarının Türkiye’yi güçlendireceğini de söyledi.

Üyelik takviminin belli olmasının reformlar açısından büyük önem taşıdığını da ifade eden Babacan, şunları da söyledi:

“İslam, demokrasi ve laikliğin bir anda, uyum içinde yaşayacağı ve üç kavramın daha sıhhatli bir şekilde var olacağı Türkiye’nin AB süreci, kuşkusuz ki sadece ülkemizde değil, bölgemizde ve hatta çok daha uzak coğrafyalardaki birçok ülke için son derece önemli ve çok yakın bir ilgi ile izlenmektedir.”

TÜRKİYE’NİN AB YOLCULUĞU STRATEJİK SÜREÇ

Ali Babacan, Türkiye’nin üye olduğu bir Avrupa Birliği’nin temsil gücünün çok daha fazla olacağını belirtirken Türkiye’nin AB yolculuğunun “stratejik bir süreç” olduğunu da vurguladı.

AB ülkelerinde günlük siyasi kaygılara dayalı bir politikanın izlenmemesi gereğine de işaret eden Babacan, “AB mevcut taahhütlerine bağlı kalmasının taşıdığı önemin de altını çizdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle