Gündem Haberleri

  Aznar: Karikatürler için Müslümanlardan özür dilenmeli

  A.A.
  08.02.2006 - 18:50 | Son Güncelleme:

  İspanya'nın geçmiş hükümetlerinde 8 yıl başbakanlık yapan Jose Maria Aznar, karikatürlere gücenen Müslümanlardan özür dilenmemesi gerektiğini söyledi.

  İspanyol haber ajanslarının verdiği haberde, Washington'da İspanyol gazetecilerle konuşan Aznar, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayınlanmasından sonra çıkan olayları ve gelişmeleri değerlendirdi. Aznar, “Eğer bir karikatür için özür dilersek, nükleer silahtan konuşurken nasıl bizi ciddiye alırlar?” dedi.

  Bazı İslam ülkelerinde yapılan gösterilerde elçiliklerin yakılmasına yönelik Avrupa'nın “kuşkulu bir tepki” verdiğini savunan Aznar, “Tolerans, yasaya saygıdır. Yasanın önünde hiçbir ayrıcalık olmaz. Batı'daki demokrasiyle İslam ülkelerindeki teokrasi arasındaki fark, ifade özgürlüğünden geçer. Son zamanlarda büyüyen korku, yasaya ve ifade özgürlüğüne saygının sona ermesiyle başladı” yorumunda bulundu.

  İspanya eski başbakanı, eylül ayında yayınlanan karikatürlerin ”şimdi ateş almasının bir rastlantı olmadığını” kaydedip, İran'daki gelişmelerle bağlantılı olduğunu ima etti.

  Aznar, İran'ın nükleere silaha sahip olmasına karşı uluslararası örgütlerin birlik içinde “çok güçlü ve koordine” bir mesaj göndermesi gerektiğini savundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı